Apple Watch X: Skutočne nové hodinky, alebo len mierne zlepšenie súčasných?

Apple Watch X: Skutočne nové hodinky, alebo len mierne zlepšenie súčasných?

Na 12. septembra od 19:00 h si mnohí z nás pravdepodobne zarezervovali dve hodiny v kalendári, v očakávaní, že práve v tomto čase Apple predstaví svoje novinky, nielen novú generáciu iPhonov, ale aj novú sériu chytrých hodiniek.

Tento rok však môže priniesť menšie sklamanie, aspoň čo sa týka chytrých hodiniek. Každoročný zvyk výrobcov predstaviť nový model sa zdá byť len pokračovaním bez väčších inovácií. Väčšinou ide o zvýšenie výkonu a prípadne zmeny v farbách, ktoré sa dajú zhrnúť do niekoľkých slov.

Hodinky Apple Watch však zaznamenali isté sklamanie už v minulých sezónach, a to predovšetkým u fanúšikov. Ak jediným lákadlom novej verzie má byť nový procesor S9 a možnosť získania ružovej farby, stojí za úvahu, či sa nenachádzame v bode, kedy by sme sa mali začať zbavovať svojich akcií v tejto spoločnosti.

Podstatne zaujímavejšie môže byť pohľad do budúcnosti. Informácie od renomovaného novinára Marka Gurmanna naznačujú, že nás čoskoro môže čakať revolučná zmena. Apple údajne plánuje k desiatej výročnej sérii hodiniek Apple Watch radikálnu prestavbu, ktorá by mohla byť inšpirovaná príchodom iPhonu X.

Gurman naznačuje, že nové hodinky s označením Apple Watch X budú podobné koncepcii, ktorú sme videli u modelu iPhone X z roku 2017 pri príležitosti osláv desiateho výročia iPhonu. Je však otázne, či nové hodinky budú uvedené už v roku 2024, alebo možno až v roku 2025, keďže pôvodná verzia Apple Watch bola predstavená v roku 2014 a na trh priniesli o rok neskôr.

Čo môžeme očakávať od Apple Watch X? Hlavným lákadlom by mala byť implementácia microLED displeja, ktorý by mal predčiť kvalitu súčasných OLED panelov. Okrem toho by sme mali konečne vidieť aj funkciu monitorovania krvného tlaku, čo by mohlo byť veľmi zaujímavé. Samozrejme, zmeny budú aj v dizajne hodiniek.

Súčasný systém remienkov zaberie veľa miesta, ktoré by mohlo byť využité pre väčšiu batériu alebo nové komponenty. Apple údajne testuje nový magnetický systém pripevnenia remienka, ktorý by umožnil výrobu tenších hodiniek s rovnakou výdržou na jedno nabitie. Toto však môže znamenať nekompatibilitu s existujúcimi remienkami, čo by z hľadiska Applu nemuselo byť vôbec zlé a mohlo by priniesť dodatočné zisky. Zatiaľ však nie je jasné, či sa tento nový magnetický remienok objaví už pri modeli Apple Watch X.

Na druhej strane, Apple Watch Series 9 pravdepodobne prídu s veľmi malým aktualizačným upgradom, podobne ako sme to videli v posledných rokoch. Získajú rýchlejšie procesory a nové farebné verzie, ale inak sa budú líšiť len ťažko odhaliteľnými detailmi oproti súčasným modelom. Sme dokonca svedkami toho, že ide o „pravdepodobne najmenšiu aktualizáciu v histórii produktu“.

Tieto minimálne ročné zmeny však spustili v Apple aj otázku, či by nebol vhodný prechod zo 12-mesačného na 18-mesačný cyklus prezentácie nových modelov Apple Watch. Gurman informuje, že sa vedenie spoločnosti skutočne baví o takýchto úvahách. Podobne to už začali robiť aj s iPadmi, kde sa z 1-ročného cyklu aktualizácie spomalením prešli na približne 1,5-ročný interval.

Samuel Takáč