Vizita: Aj medicína má svoje kuriozity a nevyriešené záhady

Vizita: Aj medicína má svoje kuriozity a nevyriešené záhady

Tento týždeň sa v newsletteri Vizita dozviete, aké kuriózne prípady riešia urológovia vo svojich ambulanciách, ako je možné, že aj dnes môžu človeka pochovať zaživa, či časté nočné mory môžu byť predzvesťou Parkinsonovej choroby, alebo prečo je Alzheimerova choroba stále pre vedcov veľkou výzvou.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettera Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

Budúci týždeň bude mať Vizita krátku prestávku, no potom ju opäť môžete očakávať vo svojich e-mailových schránkach.

Devätnásťročný muž je pravdepodobne najmladším človekom s alzheimerom

V každej odbornej knihe nájdete, že hlavným rizikovým faktorom pri demencii a Alzheimerovej chorobe je vek, teda starnutie.

Preto prípady, keď týmito ochoreniami trpia mladí ľudia, považujú odborníci za nesmierne nezvyčajné.

Podľa nedávnej prípadovej štúdie, ktorú uverejnil odborný časopis Journal of Alzheimer’s Disease, diagnostikovali lekári demenciu ešte len 19-ročnému mužovi z Číny.

Problémy s pamäťou mal už od sedemnástich rokov. Po vykonaní viacerých testov vedci z Capital Medical University v Pekingu usúdili, že má pravdepodobne Alzheimerovu chorobu.

Ak je diagnóza správna, bude najmladším človekom na svete trpiacim touto chorobou.

Viac sa o tomto prípade dočítate v texte: Devätnásťročný muž je pravdepodobne najmladším človekom s alzheimerom. Príčina je záhadou.

Prípady pochovania zaživa sú ojedinelé, no stále sa dejú

Už niekoľko hodín platilo vyhlásenie koronera, že 82-ročná žena je mŕtva. Previezli ju teda do pohrebného ústavu. A tam zistili, že je stále nažive.

Nie je to úryvok z lacnej detektívky ani strašidelná historka, ktorá desiatky rokov koluje medzi ľuďmi. Ide o skutočný príbeh, ktorý sa stal pred niekoľkými týždňami v štáte New York. O prípade informovala CNN.

Podobný incident sa stal nedávno v Iowe. Zdravotná sestra vyhlásila za mŕtvu 66-ročnú ženu s včasnou demenciou, ktorá navyše trpela silnými úzkosťami a depresiou. Neskôr, keď pracovníci pohrebného ústavu rozopli vak, v ktorom sa nachádzalo telo, zistili, že žena lapá po dychu.

Centrum starostlivosti o pacientov s Alzheimerovou chorobou, v ktorom pracovníci pochybili, dostalo pokutu 10-tisíc dolárov, uviedol denník New York Times.

„Našťastie, tieto udalosti sú veľmi zriedkavé. Ale strach z nich je hlboko zakorenený. Dosvedčuje to aj starý námorný zvyk. Pri šití plátna, do ktorého bolo zabalené mŕtve telo, pretiahol námorník posledný steh cez nos nebožtíka. Predpokladalo sa, že prepichnutie do nosa je dostatočne silný stimul na to, aby sa prebudil každý, kto je ešte nažive,“ vysvetľuje v texte na portáli The Conversation Stephen Hughes, docent medicíny na Anglia Ruskin University v Cambridgei vo Veľkej Británii.

Dnes už je potvrdenie smrti oveľa menej brutálne. Stačí, ak lekár určitý čas nepočuje, že pacient dýcha, nebije mu srdce, má rozšírené zrenice alebo nereaguje na akýkoľvek podnet. To všetko by malo znamenať, že človek zomrel.

„Všetci lekári vedia, ako to zistiť, rovnako ako si všetci uvedomujú svoje povinnosti,“ píše Hughes.

Napriek tomu sa vyskytli prípady, keď lekári potvrdili smrť, no pacient neskôr vykazoval známky života. Podľa odborníka môže byť príčinou roztržitosť lekára, ale aj niektoré látky, ktoré spôsobia, že pacient nejaví známky života.

Ak vás zaujímajú kuriózne prípady aj to, ako je možné, že sa stávajú aj dnes, nevynechajte článok s názvom: Lapali po dychu a kričali vo svojej hrobke. Prípady pochovania zaživa sú ojedinelé, no stále sa dejú.

Daniel Sedlák