Prečo sa filmy na motívy videohier konečne uchytili v roku 2023

Prečo sa filmy na motívy videohier konečne uchytili v roku 2023

Rok 2023 bol pre filmový priemysel zlomovým rokom, pokiaľ ide o adaptácie videohier. Po desaťročiach neúspešných pokusov a kritických zlyhaní sa zdá, že Hollywood konečne našiel spôsob, ako preniesť obľúbené herné príbehy na veľké plátno.

V roku 1993 sa svetu predstavil film Super Mario Bros., voľná adaptácia obľúbenej videohry od spoločnosti Nintendo. Film si však vzal značné slobody voči pôvodnej hre, čo vyvolalo zmiešané reakcie. Napriek tomu, že sa dnes film teší kultovému postaveniu, jeho neúspech prinútil spoločnosť Nintendo na desaťročia odstúpiť od filmového priemyslu.

Až do roku 2023, keď štúdio Illumination, ktoré nám prinieslo Minionov, predstavilo nápad: Čo keby existoval film o Mariovi, ktorý by nebol úplne šialený? Film Super Mario Bros. sa otvoril takmer na 150 miliónov dolárov v USA a počas leta zarobil viac ako 1 miliardu dolárov na celom svete.

Ale to nebola jediná úspešná príbehová línia pre adaptácie videohier v roku 2023. O niekoľko mesiacov skôr získala verzia HBO hry The Last Of Us vynikajúce recenzie.

Často kladené otázky (FAQ)

1. Čo je adaptácia videohry?
Adaptácia videohry je proces, pri ktorom sa videohra prevedie do iného média, ako je film alebo televízny seriál.

2. Prečo boli adaptácie videohier v minulosti neúspešné?
Adaptácie videohier boli v minulosti často neúspešné kvôli rôznym faktorom, vrátane nedostatku porozumenia pôvodnej hre, nesúladu medzi hernými a filmovými naratívmi a neschopnosti zachovať esenciu hry v rámci filmového formátu.

3. Aké sú niektoré z najúspešnejších adaptácií videohier?
V roku 2023 sa ukázalo, že niektoré z najúspešnejších adaptácií videohier sú film Super Mario Bros. a televízny seriál The Last Of Us od HBO.

Vysvetlenie použitých termínov

Adaptácia: Proces prevedenia jednej formy umenia, napríklad videohry, do inej formy, napríklad filmu.

Hollywood: Súhrnné označenie pre americký filmový priemysel, často sa používa ako metonymia pre celkový filmový priemysel.

Nintendo: Japonská spoločnosť, ktorá je jedným z najvýznamnejších výrobcov videohier na svete.

Illumination: Americké animačné filmové štúdio, ktoré je známe vďaka filmom ako Minions a Despicable Me.

HBO: Americká káblová a streamingová televízna sieť, ktorá produkuje a vysiela množstvo populárnych televíznych seriálov, vrátane Game of Thrones a The Last Of Us.

Samuel Takáč