Kolik stál vyvoj GTA 6?

Kolik stál vyvoj GTA 6?

Vývoj videohier je dnes nákladný proces, ktorý si vyžaduje stovky miliónov dolárov. Avšak, podľa únikov informácií, pripravovaná hra Grand Theft Auto 6 (GTA 6) by mohla tieto sumy výrazne prevýšiť. Hovorí sa, že rozpočet na jej vývoj sa môže pohybovať v rozmedzí od 1 do 2 miliárd dolárov1356.

Vývoj a náklady

Podľa únikov informácií, ktoré poskytol hacker stojaci za únikmi o GTA 6, už bola na vývoj tejto hry vynaložená suma 2 miliardy dolárov1. Táto čiastka je výrazne vyššia ako náklady na vývoj iných náročných projektov, ako napríklad Star Citizen (viac ako 415 miliónov dolárov), Cyberpunk 2077 (174 miliónov dolárov) alebo Call of Duty: Modern Warfare 2 (40 až 50 miliónov dolárov)1.

Predpokladané návraty z investície

Hoci sú náklady na vývoj GTA 6 obrovské, predpokladá sa, že hra by mohla tieto náklady rýchlo pokryť. Predchodca GTA 6, hra GTA 5, zarobila počas prvých 24 hodín od svojho uvedenia na trh viac ako 800 miliónov dolárov a po troch dňoch prekročila hranicu 1 miliardy dolárov1. Ak by sa podobný predajný vzor opakoval aj pri GTA 6, hra by mohla svoje náklady na vývoj pokryť už za tri dni1.

Cena za kópiu hry

V súvislosti s vysokými nákladmi na vývoj sa špekuluje aj o možnej vysokej cene za kópiu hry. Niektorí fanúšikovia predpokladajú, že americké herné štúdio by mohlo za kópiu GTA 6 účtovať až 150 dolárov23. Avšak, na základe predchádzajúcich skúseností a trhovej konkurencie, je pravdepodobné, že Rockstar Games nebude účtovať za GTA 6 viac ako štandardnú sumu. Mnohé nedávne AAA tituly, ako napríklad God of War Ragnarök, Hogwarts Legacy, Elden Ring a iné, stoja približne 60 až 70 dolárov2.

Vývoj videohier je náročný a nákladný proces, ale úspech predchádzajúcich hier série GTA ukazuje, že investície sa môžu rýchlo vrátiť. Napriek vysokým nákladom na vývoj a možnej vysokej cene za kópiu hry sa očakáva, že GTA 6 bude veľkým hitom.

Samuel Valach