Manuálna prevodovka konečne prichádza do BMW Z4 M40i 2025

Manuálna prevodovka konečne prichádza do BMW Z4 M40i 2025

BMW konečne ustúpilo a s modelom 2025 Z4 M40i prinesie na trh manuálnu prevodovku. Šesťstupňová manuálna prevodovka bude dostupná na celom svete od marca 2024 a bude ponúkaná aj zákazníkom v Severnej Amerike. S balíkom „Handschalter“ (áno, to je nemecky „ručná zmena“), majitelia budú mať k dispozícii aj ďalšie unikátne prvky, vrátane odlišných nastavení odpruženia, kolies, farieb laku a interiérových obkladov1.

Manuálna prevodovka je pomalšia v akcelerácii ako osemstupňová automatická prevodovka. Ale s manuálnou prevodovkou, ktorá dosahuje rýchlosť 60 mph (96 km/h) za 4,2 sekundy oproti 3,9 sekundám automatickej prevodovky, pochybujeme, že by sa niekto sťažoval. Maximálna rýchlosť ostáva obmedzená na 155 mph (249 km/h) od 3,0-litrového preplňovaného radového šesťvalca. Výkon a krútiaci moment zostávajú rovnaké, pričom Z4 M40i produkuje 382 hp (387 PS / 285 kW) a 369 lb-ft (500 Nm), respektíve1.

Avšak, dôrazne sa hovorí o tom, ako inžiniersky tím BMW zaistil, že táto prevodovka je dokonale prispôsobená modelu Z4, poskytujúc „mechanický pocit, za ktorý boli manuálne prevodovky BMW chválené“, s použitím dielov špecifických pre M v jej konštrukcii. Toto by malo byť interpretované ako jasné vyhlásenie spoločnosti, že to nie je klon manuálnej prevodovky Supra1.

Avšak, dôba, keď bola automatická prevodovka drahšou možnosťou, je preč. Teraz, ak chcete mať možnosť rozhodovať o tom, v ktorom je vaše nové Z4, budete musieť zaplatiť ďalších 3 500 dolárov. Navyše, bude dostupná iba na šesťvalcovom M40i. Základný model Z4 sDrive30i zostane v Severnej Amerike výhradne s automatickou prevodovkou1.

FAQ

Čo je manuálna prevodovka?
Manuálna prevodovka je typ prevodovky, kde vodič manuálne mení prevodové stupne pomocou spojky a radenia.

Čo je automatická prevodovka?
Automatická prevodovka je typ prevodovky, ktorá automaticky mení prevodové stupne podľa rýchlosti vozidla a záťaže motora.

Čo je balík „Handschalter“?
„Handschalter“ je nemecký výraz pre „ručnú zmenu“. V prípade BMW Z4 M40i 2025 to znamená balík, ktorý zahŕňa manuálnu prevodovku a ďalšie unikátne prvky, ako sú odlišné nastavenia odpruženia, kolesá, farby laku a interiérové obklady.

Čo je M40i?
M40i je označenie pre výkonnú verziu modelu BMW Z4 s 3,0-litrovým preplňovaným radovým šesťvalcom.

Martin Baláž