Na internete sa nachádza množstvo fotiek rozkošných zvierat v mnohých prípadoch až natoľko, že často zabúdame na možné nebezpečenstvá a predátorov, ktorí sa v nej nachádzajú. Samozrejme ich bežné rutiny sú postavené tak, aby prežili za každých podmienok, mnohé z nich ostávajú v strehu aj počas spánku, čoho výsledkom môžu byť tie najrôznejšie pózy a netypické znaky.

Niektorí ľudia považujú spánok za stratu času. Napríklad aj Donald Trump tvrdí, že v poslednom období spáva v priemere len 3 hodiny denne a práve vďaka tomu poráža svoju konkurenciu. Avšak každý náš pokus znižovať spánkové minimum je nič v porovnaní so zvieratami. Napríklad také žirafy dokážu normálne fungovať iba s 20-30 minútami spánku denne. Pretože každé dlhšie zdriemnutie sa môže pre nich stať osudným. No žirafy nie si zďaleka jediné, u ktorých sme postrehli nezvyčajnú spánkovú rutinu. Len sa na to pozrite 🙂

Žirafy

Ako sme už spomínali predtým, žirafy dokážu úplne bez problému fungovať aj s 20 alebo 30 minútami spánku, no je tam toho ešte o niečo viac. Pretože už tak dosť krátku pauzu na spánok využívajú len po častiach. To znamená, že nikdy nespia dlhšie ako 5 minút. Jedine tak dokážu načerpať potrebnú energie, aby sa pritom neodčlenili od svojho stáda. 

zdroj: Roland Zh

Surikaty

Ak by existovala súťaž v nadmernom tulení sa, jasným adeptom na víťaza by bola jednoznačne surikata. Pred tým ako sa uložia na spánok vytvoria mnohočlenné skupiniky a začnú kopať diery, v ktorých nájdu svoje útočisko. Je to relatívne efektívne riešenie ako zostať v teple počas celej doby spánku a zároveň ochrániť tak vodcu svojej skupiny, tí sú spravidla schovaní vo vnútri. 

Žaby

Žaby sú často krát pre nás jedným veľkým tajomstvom. Ako prežujú zimu? Ukázalo sa, že celú zimu prespia podobne ako medvede. No samozrejme v porovnaní s medveďom nastáva o niečo odlišný proces. Počas ich hibernácie ich srdce nevykazuje žiadnu frekvenciu, jednoducho prestane biť a následkom čoho prestanú aj dýchať. 

zdroj: Nina Gerlach

Počas toho obdobia, ktoré by mnohí z vás mohli označiť ako mŕtve, vysoká koncentrácia glukózy zabezpečuje konzerváciu ich vnútorných orgánov, čím ich zároveň chráni pred zamŕzaním.  

Veľryby

Tieto impozantné živočíchy, ktoré dosahujú dĺžku až obdivuhodných 20 metrov sú zároveň najväčším ozubeným predátorom na svete. Aj keď to znie veľmi odstrašujúco a môže sa zdať, že sa nachádzajú takmer na vrchole potravinového reťazca, aj oni si skrátka musia občas zdriemnuť a robia to veľmi zaujímavým spôsobom. 

zdroj: Getty Images

V podstate môžeme povedať, že stoja na svojich chvostoch. Aj preto sa niekedy stáva, že veľryba žijúca často v extrémnych hĺbkach sa vyplaví až tesne pod hladinu. Celý tento proces trvá 15 minút. Veľryba sa počas neho nehýbe a nedýcha. 

Albatros

Už ste si niekedy priali, aby ste si mohli v kancelárii len tak na pár minút oddýchnuť? Tak tento zaujímavý operenec robí niečo veľmi podobné…. dopraje si oddych aj tam, kde by ste to čakali najmenej. Z dôvodu veľmi zaneprázdneného životného štýlu dravca, albatros našiel dokonalý spôsob, ako spojiť príjemné s užitočným. 

Ukázalo sa, že tento pozoruhodný živočích naozaj dokáže zaspať aj počas letu. Ich obrovské rozpätie krídiel (až 3,6 m) im umožňuje zachytiť vlny teplých prúdov a plachtenie využiť na malý oddych. Práve tým sa kompenzuje strata energie, ktorá vzniká pri ich komplikovanom vzlete a pristátí. Preto ak ste niekedy počuli o zrážke lietadla s vtákmi, teraz poznáte dôvod…

zdroj: insh.world
(Visited 225 times, 2 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *