Konečne. Železničná spoločnosť Slovenska práve oznámila, že do roku 2021 pribudne na trati až 35  úplne nových vozňov. Tie budú disponovať konštrukčnou rýchlosťou až 200 km/h a nových cestujúcich privítajú  moderným dizajnom, pri ktorom sa dizajnéri inšpirovali tradičnou slovenskou dedinkou Čičmany. Nové vozne by mali premávať už toto leto. 

„Nových vozňov bude 35 kusov, posledný by mal byť dodaný na začiatku roka 2021, ale väčšina bude dodaná v najbližších dvoch rokoch,“ opísal na utorkovej tlačovej konferencii generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký. Z toho bude 28 vozňov druhej triedy a sedem vozňov prvej triedy.

Tešiť sa môžeme aj na modernizáciu starších vozňov. Dopravca nechá do roku 2021 modernizovať až 50 vozňov. Nové aj upravené vozne by sa mali nasadzovať do vlakov na trasách Žilina – Praha a Bratislava – Košice.

zdroj: TASR

Nie je to lacný špás…

Modernizáciu vozňov pre štátneho dopravcu zabezpečuje firma ŽOS Trnava. Nové vozne vyrobí spoločnosť ŽOS Vrútky. Cena za jeden novovyrobený vozeň druhej triedy je podľa ZSSK približne 1,87 milióna eur, za modernizovaný vozeň zaplatí dopravca cca 800 000 €.

„Keď chceme konkurovať okolitým štátom z pohľadu kvality dopravy, museli sme pristúpiť k tomu, aby sme nechali vyrobiť vozne, ktoré už zodpovedajú 21. storočiu,“ opísal riaditeľ úseku obchodu ZSSK, Karol Martinček. ZSSK myslí aj do budúcna. Konštrukčná rýchlosť nových vozňov je vraj až 200 km/h, čím sa dopravca pripravuje na plánované zvýšenie rýchlosti na 160 km/h. Tieto rýchlosti sú v zahraničí štandardom už niekoľko rokov.

zdroj: TASR

Inšpirované ľudovou kultúrou

Dizajn nových vozňov je inšpirovaný práve Slovenskom. Poťahy sedadiel budú mať ľudový motív čičmianskeho vzoru a budú ladené v tradičnej modrej farbe. V reštauračných vozňoch sa zas dizajnéri inšpirovali Dunajom, ktorý odzrkadľujú navrhnuté barové línie.

zdroj: teraz.sk
(Visited 137 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *