Začiatkom tohto roka prišiel známy koncept zberateľských bankoviek aj na Slovensko a Česko. A projekt hlási úspech. Na bankovkách so symbolickou 0 eurovou hodnotou už boli vyobrazené kultúrne miesta a pamiatky Slovenska, ako napríklad Múzeum SNP, Belianska Jaskyňa, Spišský hrad, známy vynálezca Aurel Stodola či mestá ako Poprad a Nitra. A zbierka sa opäť rozrastie. Euro Suvenir Slovensko predstavuje ďalšie dve bankovky. 

Tvorcom myšlienky Euro Souvenir bankoviek je Francúz Richard Faille, ktorý v roku 1996 začal spoluprácu s francúzskou mincovňou „Monnaie de Paris“. Jeho myšlienkou bolo vyrábať personalizované medaile, ktoré by múzeá, turisticky zaujímavé miesta či lokality, alebo zábavné parky predávali svojim návštevníkom ako suvenír. Tento nápad sa veľmi úspešne ujal a počas 18 ročnej spolupráce predal viac ako 60 miliónov personalizovaných medailí. V súčasnosti si aj na Slovenku môžete kúpiť pamätné medaily v mnohých kultúrnych pamiatkach a turistických lokalitách, ktoré sú však zhotovované u lokálnych výrobcov.

V roku 2015 Richard Faille opäť vytvoril nový, moderný a jedinečný koncept, ktorý je úspešným pokračovateľom predošlej myšlienky. Je ním Euro Souvenir. Prvá skutočná oficiálna euro suvenírová bankovka „Euro Souvenir“, ktorá sa zvykne označovať aj ako 0 euro bankovka. Nový koncept sa v roku 2015 veľmi úspešne rozbehol v rámci Francúzska a nasledujúce roky sa rozšíril aj do ďalších krajín ako je Nemecko, Rakúsko, Španielsko, Portugalsko, Belgicko, Luxembursko, Švajčiarsko, kde sa rovnako stretol s obrovským záujmom tak turistov, ako aj zberateľov. Od roku 2018 sa tento koncept rozšíril aj na Slovensko a do Českej republiky.

Čím je koncept Euro Souvenir taký výnimočný?

Výnimočné na tomto koncepte je práve to, že vďaka nemu sa na bankovku môžu opäť dostať významné miesta ale aj osobnosti danej krajiny a to dokonca aj také, ktorým by to nebolo dopriate na obehových bankovkách, vzhľadom na obmedzený počet nominálnych hodnôt bankoviek. Euro Souvenir bankovka nie len že vyzerá ako práva bankovka, ona aj pravá je. Je vyrobená na pravom 100% bavlnenom papieri ako pravé euro bankovky a obsahuje množstvo ochranných prvkov ako sú hologram, vodotlač, mikrotlač, UV ochranné prvky a iné.

Zbierka sa rozrastie o ďalšie 2 bankovky

Aktuálna zbierka EuroSouvenir Slovensko sa opäť rozrastie. Od zajtrajšieho dňa (13.10.2018) sa začína predávať ďalšia bankovka, na ktorej sa tentokrát objaví Štrbské Pleso. Zakúpiť si ju môžete len v Turistickom informačnom centre Štrbské Pleso. Cena bankovky je 3€ a na jednu osobu si môžete zobrať maximálne 10 bankoviek. Celkový počet bankoviek v obehu bude 10 000. Pre to by ste sa mali poponáhľať.

Druhou novou bankovkou do zbierky bude bankovka so známou slovenskou atrakciou v Bachledovej Doline – chodníkom korunami stromov. Od 15.10.2018 si tak z výletu v Bachledke budete môcť priniesť originálny suvenír. Bankovky budú v predaji len v obchode pri vstupe na Chodník korunami stromov. Nie je možné ich objednať ani zaslať poštou. Cena jednej bankovky je 3€. Predávať sa budú náhodné čísla v poradí, konkrétne číslo nie je možné si vybrať. Keďže bankovky majú slúžiť ako suvenír pre návštevníkov, nákup bankovky je podmienený kúpou vstupenky na Chodník korunami stromov, pričom k jednej vstupenke je možné kúpiť maximálne 2 bankovky.

(Visited 593 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *