Zaujímavý experiment čínskych vedcov hlási úspech. V púšti neďaleko Dubaja sa im podarilo vypestovať nový druh ryže. Na jej zalievanie pri tom používali len morskú vodu. Objav môže pomôcť problému s hladom vo viacerých krajinách, ktoré majú nedostatok úžitkovej vody, ktorú potrebujú na zalievanie plodín. 

V Januári obdržali čínski vedci pozvánku z Arabských Emirátov, aby sa podujali na zaujímavom nápade. Dostali za úlohu vypestovať nový druh ryže, ktorá by dokázala znášať soľ z morskej vody, keďže na viacerých púšťach je nedostatok vody, ktorá by mohla byť len tak použitá na zalievanie.

Po mesiacoch práce a výskumu prišli vedci s potešujúcou správou. Podarilo sa im vypestovať ryžu zalievanú len morskou vodou. A čo viac. Nový druh ryže vraj prináša viacero výhod, ako ten, ktorý sa aktuálne pestuje. Na jeden hektár je možné vypestovať až 7,8 tony nového druhu morskej ryže. Len pre porovnanie, klasickej ryže sa produkuje v priemere 3,3 tony na hektár. Čo je o viac ako polovicu menej.

zdroj: geneticliteracyproject.org

Vedci z Výskumného strediska Qingdao Saltwater Rice, ktorí za novým druhom ryže stoja, plánujú začiatkom budúceho roka začať s produkciou ryže na poli s rozlohou 100 hektárov. Na väčšej rozlohe tak dokážu odhadnúť výrobné náklady a investície poľnohospodárskej techniky. Výskumníci dúfajú, že ak pôjde všetko podľa plánov, do konca roka 2020 sa im ich produkciu ešte podarí urýchliť.

Vyriešia problém s hladom?

Ich hlavným cieľom je pokryť 10 % Spojených Arabských Emirátov ryžovými poliami s morskou vodou. Ak sa technológia aj v týchto podmienkach ukáže ako úspešná, mohli by poľnohospodári s ryžovými poliami s morskou vodou zásobovať celý „arabský svet“.

Podľa Yuan Longpinga, „otca morskej ryže“ a vedúceho výskumného ústavu, sa v Číne nachádza viac ako 1 milión kilometrov štvorcových polí, ktoré sa v súčasnosti v dôsledku vysokého obsahu soli v pôde nevyužívajú. Zavedením špeciálne vyvinutej ryže živenou slanou vodou na iba jednu desatinu tohto pozemku by sa zvýšila produkcia potravín v krajine o 20% – čo by vystačilo na uživenie viac ako 200 miliónov ľudí.

(Visited 142 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *