Ešte si pamätám ako asi pred troma rokmi sme zo školy zbierali odpad z našej prírody. Dnes, už prírode dokážeš pomôcť aj ty spolu s ďalšími dobrovoľníkmi.

zdroj: noizz.azet.sk

Táto akcia na Slovensku sa bude konať po prvýkrát. Jej cieľom bude, ako určite z názvu vyplýva, upratať odpadky v slovenskej prírode. O tejto akcii prezradili aj organizátori tejto akcie.

O čom akcia „Upracme si Slovensko“ vlastne je? Kto je zakladateľom celej tejto myšlienky?

Upracme (si) Slovensko bolo založené kvôli medzinárodnej výzve a udalosti World Cleanup Day, v preklade teda Svetový čistiaci deň. Prvýkrát sa konal v roku 2008, vtedy ešte národné hnutie z Estónska Let´s Do It usporiadalo udalosť, ktorej sa zúčastnilo 50 000 obyvateľov a spoločne vyčistili za jeden deň takmer celú krajinu. Let’s Do It sa postupne rozširovalo do viacerých krajín, až z toho postupne vznikla myšlienka urobiť jeden Svetový upratovací deň. Počas 10 rokov sa povedomie o tejto myšlienke rozšírilo do 150 krajín sveta, zapojilo sa okolo 21 miliónov ľudí spoločne vyzbierali viac ako 500 000 ton odpadu. Jej výzvou je zapojiť aspoň 5% obyvateľstva v danej krajine.

Svetový čistiaci deň je skvelou príležitosťou ukázať sebe i svetu, že aj Slovensko sa vie zjednotiť pre dobrú vec a dňa 15. septembra vyjde do ulíc miest, obcí a okolitých lesov, aby prispelo k potrebnej zmene.

Zakladateľkou Upracme (si) Slovensko je Veronika Repiská, ktorá sa o Svetovom čistiacom dni dozvedela počas cestovateľsko-dobrovoľníckeho večera v Prahe. Keďže sa jej táto myšlienka páčila a chcela urobiť niečo prospešné pre životné prostredie, začala dávať dokopy tím ľudí, ktorí by zorganizovali túto národnú akciu.

Ako sa môžeš zapojiť?

Zapojiť sa môže úplne každý, či už ako dobrovoľník na zber v mestách, kde už máme organizátorov ale tiež aj ako nový organizátor, ktorý si trúfa usporiadať udalosť vo svojom meste. Na našej webovej stránke alebo udalosti na Facebooku sa môžu prihlásiť do jednej z týchto skupín.

Zapájajú sa už aj dobrovoľníci.

Oficiálne máme zatiaľ prihlásených približne 150 ľudí, okolo 400 ľudí potvrdilo účasť na Facebooku, ale očakávame väčší záujem, keďže v niektorých mestách prisľúbili účasť aj niektoré spoločnosti, ktoré prídu v počtoch okolo 15-50 ľudí. Ide o úplne prvý ročník tejto akcie na Slovensku, sami sme zvedaví koľko ľudí sa zapojí.

V podstate sa ale zapojiť môže úplne hocikto aj počas bežnej prechádzky vo svojom okolí, kedy si so sebou vezme vrece na odpadky, vyčistí okolie, odfotí sa a verejne pridá fotku na Facebook alebo Instagram s hashtagmi #UpracmeSlovensko a #WorldCleanupDay aby sme vedeli, koľko sa nás zapojilo a približne koľko odpadu sa vyzbieralo, keďže budeme dávať report svetovej organizácii Let’s Do It.

Je možné sa zapojiť aj v mestách, ktoré nie sú na „oficiálnej“ mape udalosti.

Áno. Všetkým sme od začiatku ponúkli možnosť zapojiť sa ako dobrovoľník alebo ako organizátor vo svojom meste. Zo začiatku sme mali určených len pár miest, v podstate to boli mestá odkiaľ pochádzajú členovia nášho hlavného tímu, teda Bratislava, Trnava, Martin a Rabča na Orave. Postupne sa prihlásilo viacero organizátorov aj v ďalších mestách a momentálne počítame s pokrytím približne 20 miest. Ľudí stále pribúda, čomu sa veľmi tešíme, no budúci ročník začneme plánovať určite skôr, aby sa mohlo zapojiť ešte viac ľudí v mestách, ktoré sami navrhnú.

Na Slovensku sa akcia v rámci Svetového čistiaceho dňa koná prvýkrát. Máte nejaký konkrétny cieľ, koľko ton odpadu by ste chceli u nás vyzbierať?

Naším hlavným cieľom je vytvoriť na Slovensku určitú komunitu ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí, čistote prírody a okolia ich miest. Neskôr by sme chceli organizovať podobné očistné zbery na častejšej báze, najmä v mestách, kde sa budú konať zbery tento rok. Budeme sa snažiť pracovať s ľuďmi, čerpať od nich podnety a návrhy na vyčistenie rôznych miest a skládok. Lucia Kelnárová, ktorá je členkou nášho tímu, stojí za tvorbou environmentálneho projektu a aplikácie TrashOut, ktorej cieľom je lokalizovať čierne skládky po celom svete a upozorniť tým ľudí a úrady na znečistenie prostredia a potrebu likvidácie tohto odpadu. Ľuďom tiež touto cestou dávame možnosť zapojiť sa do boja za čistú planétu a udržateľný spôsob života pre všetkých. Je to veľmi jednoduché, po stiahnutí aplikácie stačí nájsť skládku, odfotiť ju a určiť o aký druh odpadu ide, prípadne jeho množstvo. Aplikácia už sama priradí lokalitu a pridá sa do mapy. Tiež ponúka možnosť usporiadať udalosť na očistu týchto skládok. Je to jednoduché, treba to vyskúšať.

V čom je podľa vás najväčší problém, že na Slovensku vôbec nelegálne skládky odpadu vznikajú? Ako inak by sa tomuto dalo inak predchádzať?

Odpadové hospodárstvo samo o sebe nie je jednoduchá záležitosť. Jedna vec sú peniaze a teda cena likvidácie odpadov, ktoré ľudí lákajú odpad radšej vyhodiť na miesto, kde ich nikto nevidí, než aby zaplatili pár eur za likvidáciu v zbernom dvore. Akonáhle ľudia objavia takéto miesto, odpady začnú pribúdať. Druhá vec je výchova. Naši starí rodičia kedysi fungovali na potravinách, ktoré si vypestovali doma a väčšinu odpadu, ktorý im vznikol, mohli pokojne vyhodiť na pole, záhradu či hnoj. Doba sa ale mení a dnes to už takto vôbec nefunguje. Kupujeme vyrábané potraviny, ktoré sú poväčšine balené v plastových obaloch, aby ich udržali čerstvé a práve tento plast tvorí najväčšiu zložku vyhodeného odpadu. Problémom je hlavne doba rozkladu a mikroplasty, ktoré pri tomto procese vznikajú. Našťastie, sú rôzne cesty ako je možné ľudí poučiť o vážnosti problému a tiež motivovať k separácií a udržateľnému spôsobu života. Edukácia ľudí aj v tomto smere je určite blízka budúcnosť a nevyhnutnosť.

Zapojiť sa môžeš aj ty už od 15. septembra! Bližšie informácie nájdeš na Facebook udalosti.

zdroj: noizz.sk

 

(Visited 219 times, 3 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *