Ešte pred necelými 100 rokmi vznikol štát ČSR. Zatiaľ, čo v Českej republike je tento deň, považovaný za jeden z najvýznamnejších sviatkov, na Slovensku sme tento deň považovali za pamätný deň. No, od tohto roku sa to mení.  NR SR 12. septembra schválila návrh vlády na zavedenie jednorazového štátneho sviatku.

Presne tento rok to bude od vzniku Československej republiky 100 rokov. Pri tejto príležitosti sa parlament odsúhlasil, že tento rok si to uctíme štátnym sviatkom. Nie však 28. októbra, ale 30. októbra.

„Považujem to za nesystémové a trápne, keď sa chceme za každú cenu kŕčovite odlíšiť od toho oficiálne uznaného štátneho sviatku. Ľudia, ktorí to schvaľovali, nevedia o procese vzniku Československa nič,“ povedal historik Dušan Kováč. Zároveň povedal, že 30. októbra síce bola podpísaná Martinská deklarácia, avšak deň vzniku nášho spoločného štátu sa datuje na 28. október.

Určite áno. 28. október by mal byť štátnym sviatkom, pretože od vtedy sa píše história našej krajiny.

„Nespochybňujem význam Martinskej deklarácie, ale pre mňa je vznik ČSR 28. október. S týmto sa stotožňujem s kolegami z opozície, ktorý navrhujú, aby vznik Československa bolo trvalým sviatkom a Deň ústavy by bol pamätný deň,“ uviedla Natália Milanová z OĽANO.

zdroj: noviny.sk
zdroj: noviny.sk
(Visited 91 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *