Najmenej 35 mŕtvych si vyžiadalo podľa aktuálnych údajov zrútenie diaľničného mosta, ku ktorému došlo v utorok krátko pred poludním v Janove na severozápade Talianska. Tlačová agentúra ANSA to potvrdila v stredu ráno na základe údajov ministerstva vnútra v Ríme.

Ďalších 15 osôb bolo prevezených so zraneniami do nemocnice, pričom 12 z nich bolo v kritickom stave. Tri spomedzi obetí na životoch zatiaľ nie sú identifikované. Okrem dospelých prišli o život aj tri neplnoleté osoby vo veku 8, 12 a 13 rokov.

Svedkovia hlásili, že počuli rachot, keď časť 45 metrov vysokého mosta v hustom lejaku padala, práve v čase hustej poludňajšej premávky. Väčšina Talianov opúšťala mestá a smerovala na pláže a do hôr, keďže v stredu je v krajine veľký sviatok, vysvetlila agentúra AP.

Pohotovostné zložky pracovali na mieste tragédie celú noc – v nádeji, že v troskách nájdu ďalšie živé osoby. Pri zrútení časti Morandiho mosta nad údolím rieky Polcevera v Janove spadlo z výšky niekoľkých desiatok metrov aj 30-35 osobných a viacero nákladných áut. Trosky a vozidlá dopadli do koryta rieky, na železničné koľaje a do priemyselného areálu.

zdroj: TASR/AP

V čase incidentu bola v danej oblasti silná búrka. Na moste vybudovanom ešte v 60. rokoch 20. storočia tiež prebiehali údržbové práce. Minister dopravy Danilo Toninellivyhlásil, že ak svoju úlohu zohrala nedbalosť, „ten, čo sa jej dopustil, za to musí zaplatiť„.

Morandiho most – pomenovaný podľa svojho autora, talianskeho inžiniera Riccarda Morandiho – je súčasťou diaľnice A10 medzi Janovom a taliansko-francúzskou štátnou hranicou. Nachádzajú sa pod ním aj obytné domy, ktoré preventívne evakuovali. Most je kľúčovým premostením na diaľnici medzi Milánom a Janovom a na diaľnici spájajúcej Janov s francúzskou hranicou. A obvykle na ňom vládla hustá premávka, pripomenula agentúra DPA.

(Visited 44 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *