Ak by ste ešte pred pár dňami hľadali najvyššiu sochu na svete, pravdepodobne by ste našli Sochu Budhu v čínskej provincií Che-nan. Dnes už je však všetko inak. V Indií totiž predstavili novú 182 metrovú sochu slávneho železného muža Indie, Sardára Patéla. „Megasocha“ svojimi rozmermi zatienila aj svetové sochy ako Sochu Slobody či sochu Krista Spasiteľa v Riu, ktoré oproti tejto stavbe vyzerajú ako trpaslíci. 

Stavbu zahájili len v roku 2016. Čo znamená, že monument sa im podarilo postaviť za 33 mesiacov. Megasocha stála v prepočte okolo 379 miliónov eur. Pre Indiu má však nevyčísliteľnú symbolickú hodnotu. Sardár Patél je totiž jednou z najvýznamnejších postáv moderných indických dejín. Práve jemu sa po získaní nezávislosti od Británie podarilo zjednotiť takmer všetky kniežacie štáty a vytvoriť jednotnú krajinu.

Sardár Patél pochádzal z Gudžarátu, indického štátu na západnom pobreží. Práve tu sa krajina za mimoriadnej podpory indického premiéra Naréndru Módího rozhodla postaviť najvyššiu sochu na svete. Odhalili ju dnes, 31. októbra, pri príležitosti 142. výročia Patélovho narodenia.

Vyhliadka vo výške 153 metrov

182 metrov vysoká socha váži približne 67 000 ton a vybudovaná bola tak, aby odolala silnému vetru či dokonca zemetraseniu. „Socha jednoty“ ako stavbu v Indii nazvali, však nebude len spomienkou na významnú osobnosť indických dejín, ale aj vyhľadávanou turistickou atrakciou. Davy turistov by mala prilákať vyhliadka, ktorá sa nachádza vo výške 153 metrov v Patélovej hrudi.

zdroj: wikimedia

Ako to už pri podobných projektoch býva zvykom, ani Socha jednoty sa nezaobišla bez vlny kritiky. Mnohí sochu označujú za zbytočné míňanie verejných prostriedkov, miestni obyvatelia tvrdia, že nesúhlasili s privatizáciou pozemkov a ochrancovia prírody podotýkajú, že stavba začala bez posudku vplyvu na životné prostredie zo strany ministerstva.

zdroj: interez.sk
(Visited 220 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *