Iba 17 ročné dievča z Louisiany je doslova posadnutá vesmírom od chvíle, keď ako malá sledovala kreslenú rozprávku ”The Backyardigans”. Podstatou je púť zvieracích priateľov, ktorí sa v rámci ich imaginárnych dobrodružstiev pokúšajú o tie najrôznejšie misie vrátane cesty na Mars. 

Toto jednoduché posolstvo sa stalo prvým impulzom pre realizáciu celej myšlienky. Nielen že si Carson žije svoj sen, ale na sociálnych médiách o tom informuje aj svojich napätých sledovateľov. Do jej náplne práce spadá aj účasť na rôznych seminároch a verejných vystúpeniach s cieľom motivovať aj ostatných mladých ľudí, najmä ženy, aby sa nebáli zapojiť aj do oblastí ako je veda a technika. 

V rozhovore pre Teen Vogue povedala: „Robila som presne to, čo ostatné deti. O svojej kariére som mala len matnú predstavu a nevedela som sa rozhodnúť, či sa chcem stať učiteľkou alebo prezidentom.”

„No samozrejme predtým ako by som nastúpila na post jedného z týchto povolaní, vždy som tušila, že chcem spraviť niečo veľké zahŕňajúc výlet do vesmíru a samozrejme jeho šťastný návrat.”

Spoločnosti ako je napríklad NASA oficiálne neakceptujú motivačné listy od neplnoletých osôb a z toho dôvodu jej ”len” pomáhajú pracovať na realizácii jej ambícií. Ako súčasť ich dlhodobej vízie o červenej planéte plánujú poslať astronautov na obežnú dráhu do roku 2033 s tým, že povrch Marsu by mali dosiahnúť začiatkom roka 2039. 

Celá misia by mala zahŕňať hlavne potenciálne pestovanie surovín, vedecké experimenty a tradične hľadanie ďalších znakov života. Carson sa posledných pár rokov sústredila na čo možno najintenzívnejší výcvik, aby bola na túto cestu naozaj pripravená. 

Jej otec ju v roku 2008 zapísal do vesmírneho tábora Spojených štátov, ktorý od vtedy navštívila už niekoľkokrát. Nasledovali aj ďalšie akadémie v  Laval, Quebec a Izmir v Turecku a nakoniec sa stala prvou osobou, ktorá navštívila všetky tri vesmírne tábory vo veku 12 rokov. 

Počas tejto dobrodružnej cesty sa dozvedela množstvo faktov o mikrogravitácii a účinkoch straty kyslíka na organizmus. Zúčastnila sa rôznych simulácií, výstavby rakiet a získala základné vedomosti v oblasti robotiky. 

V apríli dokonca absolvovala podvodný kurz ako prípravu na dezorientačné účinky vesmíru. Väčšina týchto školení sa uskutočnila súkromne pod záštitou agentúry Project Possum, ktorá spadá pod tzv. Embry-Riddle Aeronautical University, súkromnú univerzitu špecializovanú na letectvo a aeronautiku. 

(Visited 126 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *