V tento deň nastane úplne zatmenie Mesiaca v tomto storočí, hviezdy budeš mať ako na dlani a planétu Mars budeš môcť sledovať z ďalekohľadu.

Tak určite to stojí za to pozrieť sa z okna alebo rovno vybehnúť na ulicu.

„Pôjde o najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v tomto storočí, jeho čiastočná fáza bude trvať tri hodiny a 55 minút a úplná fáza hodinu a 43 minút. Mesiac bude prechádzať tesne nad stredom zemského tieňa a tak sa počas úplnej fázy na jeho povrch bude premietať tmavá hnedastá škvrna,“ konkretizoval Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.

Keďže tento úkaz na oblohe bude trvať celkom dlho, určite budeš mať čas na pozorovanie. Následne v ten istý deň nastane aj druhý úkaz na oblohe, veľká opozícia Marsu. „V opozícii sa planéty dostávajú najbližšie k Zemi, sú nad obzorom počas celej noci a dosahujú maximálnu jasnosť,“ vysvetlil astronóm. Mars bude vzdialený od Zeme 58 miliónov kilometrov, čo je najbližšie od roku 2003.

„V ďalekohľade ho uvidíme ako červenkastý kotúčik. Za dobrých podmienok aj s polárnou čiapočkou a tmavými útvarmi na jeho povrchu. Najbližšia veľká opozícia Marsu nastane až v roku 2035,“ zakončil Rapavý.
Takýto Mars uvidíš až za 18 rokov tak to určite nezmeškaj.

„Mesiac bude skutočne na oblohe neprehliadnuteľný, masívne červený a fascinujúci. Nočná krajina dostane až mystický nádych,“ uviedol astronóm Marek Husárik.

zdroj: refresher.sk

Tak si priprav ďalekohľad a dobrú spoločnosť! Prajeme veľa šťastia v pozorovaní.

(Visited 113 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *