Northrop Grumman stiahne ponuku na výstavbu vesmírnej stanice NASA

Northrop Grumman stiahne ponuku na výstavbu vesmírnej stanice NASA

Northrop Grumman sa rozhodol stiahnuť svoju ponuku na výstavbu vesmírnej stanice pre NASA1. Spoločnosť plánovala postaviť voľne lietajúcu vesmírnu stanicu založenú na dizajne svojej lode Cygnus3. Miesto toho sa Northrop Grumman pridá k spoločnému úsiliu spoločností Voyager Space a Airbus na výstavbu komerčnej vesmírnej stanice, pričom pravdepodobne poskytne nákladnú dopravu s lodou Cygnus1.

Zmeny v súťaži o vesmírnu stanicu

Okrem Northrop Grumman sa špekuluje aj o nestabilnom postavení spoločnosti Blue Origin1. Pôvodne štyri spoločnosti podali ponuky na súťaž o granty NASA v hodnote 500 miliónov dolárov – Northrop Grumman, Blue Origin, Nanoracks a Axiom Space1. Teraz sa zdá, že Northrop Grumman stiahol svoju ponuku a postavenie Blue Origin je neisté1.

Dôsledky pre NASA a budúcnosť vesmírnych staníc

Strata niekoľkých ponúk neohrozuje plány NASA. Vesmírna agentúra sa prispôsobuje situácii a stále má dve solídne návrhy, ktoré sa nezdajú byť ohrozené1. Vývoj a výstavba vesmírnej stanice sú neoddeliteľnou súčasťou obchodných plánov spoločností Axiom a Nanorack, takže je pravdepodobné, že budú pokračovať v dlhodobom horizonte1. Okrem toho sa iné startupy ochotne postavia na miesto Northrop Grumman a Blue Origin. Spoločnosť Vast Space tvrdí, že už má dostatočné financovanie a dokáže dokončiť orbitálnu stanicu so svojím prvým z niekoľkých obytných modulov do roku 20251. Navyše, SpaceX prejavil záujem o účasť na projekte1.

Zhrnutie

Northrop Grumman stiahol svoju ponuku na výstavbu vesmírnej stanice pre NASA a pridá sa k spoločnému úsiliu spoločností Voyager Space a Airbus1. Zatiaľ čo postavenie spoločnosti Blue Origin je neisté, NASA stále má dve solídne návrhy od spoločností Axiom Space a Nanoracks1. Okrem toho sa iné spoločnosti, ako Vast Space a SpaceX, ochotne postavia na miesto Northrop Grumman a Blue Origin1.

Samuel Valach