Výstavba nového letiska v meste Istanbul je u konca. Po viac ako 4 rokoch sa na megalomanskom projekte dokončujú posledné práce. Nové letisko s neuveriteľnou kapacitou 90 miliónov ľudí denne, sa tak po novom právom zaradí na prvé miesto najväčších letiskových inštitúcií sveta.

Výstavba letiska sa začala v roku 2014 a po viac ako 4 rokoch sa na komplexe dokončujú posledné zmeny. Letisko sa nachádza v meste Istanbul, len 45 kilometrov od súčasného letiska. To však už doslúžilo, a tak sa už o týždeň môžeme tešiť na oficiálne otvorenie nového letiska. To spraví z Istanbulu niečo ako centrálu medzinárodných letov. Môžeme očakávať nové linky z východnej Európy, západnej Ázie a Blízkeho Východu.

Milióny pasažierov

Nové letisko ponúka neskutočné kapacitné možnosti. Podľa platných odhadov by malo istanbulské letisko v štvrti Arnavutköy bez problémov  zvládnuť až 90 miliónov pasažierov denne. O prepravu sa postará 100 liniek. Na počiatku bude letisko využívať tri runwaye. Neskôr však budú dokončené ďalšie 3 aby inštitúcia denne zvládla „spracovať“ až 150 miliónov pasažierov. Lietadlá z nového istanbulského letiska budú smerovať do 350 destinácií po celom svete.

Pred pár dňami sa vrámci účinného proma rozsvietil prvý z runwayov. Tento projekt však nie je len bezdôvodným dokazovaním si toho, čo Turecko dokáže. V Istanbule žilo na konci minulého roka 15 miliónov obyvateľov a mestu dve letiska, ktorými disponovalo, už prestali postačovať. Zaujímavosťou je, že letisko leží na európskej časti Istanbulu a rozlieha sa na ploche 76,5 miliónov metrov štvorcových.

Jedným z hlavných symbolov tohto metropolitného mesta je tulipán. Práve ním bola inšpirovaná pompézna riadiacia veža, ktorá sa má stať ikonou letiska. V areáli letiska nájdete aj nákupné centrum v bezcolnej zóne, kopec kaviarní a reštaurácií, ako aj malý park.

A čo sa stane so starým letiskom? To už je žiaľ poznamenané časom, a tak na jeho mieste vznikne nový park, ktorý bude voľne dostupný obyvateľom tureckej metropoly.

(Visited 208 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *