S vysokou teplotou sa v súčasnosti potýka viacero veľkých metropol. No v Los Angeles našli aj riešenie. Odpoveďou na extrémne horúčavy v prehriatych mestských džunglách je biela farba v podobe reflexívneho a protišmykového náteru, ktorý cestári nanášajú priamo na vozovku. 

Aj na väčšine Slovenska sme boli tento týždeň svedkami mnohých teplotných extrémov, no našťastie u nás neboli teploty ani zďaleka tak výrazné ako v iných častiach zemegule, kde daný efekt výrazne umocňujú veľké vybetonované, či asfaltové plochy. Napríklad v niektorých oblastiach LA dosahuje teplota takýchto povrchov až neuveriteľných 70 stupňov celzia. Teplo sa následne akumuluje a pôsobí ako vyhrevný element aj dlho potom, čo slnko zapadne. Príčina? Čierna. Áno, hlavným dôvodom je práve farba spomínaného podkladu. Keďže čierna teplo doslova ”priťahuje”, rozhodli sa tamojšie úrady natrieť asfalt nabielo.

Dané opatrenie by tak mohlo ušetriť viac ako 15 miliónov dolárov ročne na nákladoch za klimatizáciu oblastí a ďalších približne 76 miliónov na opatreniach spojených so zdravotnými a sociálnymi problémami, ktoré vznikajú v dôsledku neznesiteľného tepla. Projekt je zatiaľ vo fáze testovania, pretože jednotlivé krajiny plánujú vyskúšať viacero materiálov, celkovú bezpečnosť a adaptáciu tohto opatrenia. 

Avšak hádam najpodstatnejším faktom je meranie ktoré ukázalo, že už niekoľko desiatok minút po nanesení bola teplota ciest o 5 stupňov nižšia. Úrady hovoria o možnom rozdieli až 20 stupňov v porovnaní s čiernym asfaltom. asom plánuje 35% cestných komunikácií pokryť bielym reflexným náterom, ktorý je schopný znížiť povrchovú teplotu kritických objektov až o 10 °C. Ďalším mestom, ktoré chce takéto riešenie vyskúšať v praxi je austrálske Sydney. 

(Visited 100 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *