V 21. storočí sa s projektami zvané start-upy doslova roztrhlo vrece a svojou popularitou postupne dospeli k označeniu „fenomén dneška“. 

UBER

Najhodnotnejším spomedzi všetkých startupov je jednoznačné spoločnosť, ktorá je v rozpore s nie jedným poskytovateľom taxi služieb. Áno, reč je práve o spoločnosti UBER, ktorá si hodnotou 60 miliárd EUR vydobyla svoje vedúce postavenie na trhu. Jendým zo sponzorov je napríklad aj Saudská Arábia, ktorá do spoločnosti investovala viac než 3 miliardy eur. No aj napriek majetným investorom Uber priznáva, že v prvom kvartáli tohto roka stratil viac ako 630 miliónov eur. Okrem toho má Uber na krku obvinenia s diskriminácie a podobne. Problémom sa nevyhol ani v Taliansku, Dánsku a Indii, kde svoje služby musel značne obmedziť.

Airbnb

Jedna spomedzi revolučných internetových platforiem, ktorá navždy zmenil spôsob akým cestujeme. Portál, pre sprostredkovanie súkromného ubytovania pre turistov vznikol  v roku 2008 a v súčasnosti svoje služby poskytuje v 26 jazykoch. Turisti si tak môžu cez internet rezervovať izbu, byt či dokonca celý dom. Podiel tých, ktorí využili takzvané zdieľané ubytovanie, prudko rastie. V marci tohto roku Airbnb od investorov získal necelých 90 miliónov eur a jeho hodnota sa v súčasnosti vyšplhala až na hodnotu 28 miliárd eur. Na startup, ktorý sa zrodil z myšlienok troch spolužiakov na univerzite to nie je najhoršie.

Pinterest 

Objavte recepty, rady pre domácnosť, štýlové inšpirácie a ďalšie nápady, ktoré môžete vyskúšať. Pinterest je úžasný nástroj prostredníctvom, ktorého môžte zviditeľniť, či propagovať svoje výrobky, prípadne načerpať novú inšpiráciu. No to ani zďaleka nie je všetko, pretože práve táto platforma je zdrojom neuveriteľných ziskov. V máji 2015 investori Pinterestu venovali 473 miliónov eur a hodnota tohto startupu sa tak vyšplhala na necelých 10 miliárd eur. Virtuálna platforma inšpirácie bola založená v San Franciscu a dnes má 175 miliónov aktívnych užívateľov

SpaceX

Každému, kto sa aspoň trochu pohybuje v sfére najmodernejších technológií je určite známa spoločnosť, ktorá sa aktuálne pod vedením Elona Muska preslávila svojím počinom v podobe projektu Falcon 9. Jedná sa o raketu, ktorá dokázala úspešne vyletieť do vesmíru a následne sa jej hlavná časť vrátila úspešne na zem. SpaceX tak dokázala, že je možné vybudovať raketu, ktorú možno na let do vesmíru použiť viackrát. V januári 2015 spoločnosti Fidelity a Google do SpaceX investovali necelých 90 miliónov eur, čo je v prepočte jedna miliarda amerických dolárov. Spoločnosť tak zvýšila svoju hodnotu na úctyhodných 11 miliárd eur.

WeWork

Start-up, vďaka ktorému dnes využívame štýl práce známy ako coworkingy. Spoločnosť bola založená v New Yorku a dnes vo veľkom poskytuje flexibilné priestory a množstvo iných služieb pre umelcov, freelancerov, startupy a menšie podniky. WeWork funguje od 2008 a v marci 2016 do nej investori investovali takmer 270 miliónov eur. Hodnota spoločnosti tak stúpla na neuveriteľných 16 miliárd eur.

(Visited 48 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *