Zima prišla v plnej paráde, a tak je na čase, opäť po roku, oprášiť lyže a lyžiarky a vybehnúť na zaplnené svahy. Väčšina lyžiarskych stredísk hlási výborné podmienky, no kde si zalyžujete najlepšie? Prinášame vám „Top 5“ najlepších stredísk na Slovenku, kde si okrem lyžovačky užijete aj kopec zábavy či relaxu.

JASNÁ Nízke Tatry

Jasná Nízke Tatry ako najväčšia lyžiarska aréna s výbornými podmienkami pre zimné športy na Slovensku ponúka na severnej i južnej strane Chopku nekonečné možnosti aktivít, zábavy a aktívneho oddychu. Na vrchol Chopku sa dopravíte najmodernejšími lanovkami Funitel alebo 15-miestnou kabínkou. Stredisko ponúka 49 km perfektne upravených zjazdoviek rôznych obtiažností, vhodných pre začiatočníkov, rodiny s deťmi, pokročilých lyžiarov a aj na usporiadanie pretekov svetovej úrovne. Moderný zasnežovací systém v dĺžke viac ako 30 km poskytuje garanciu snehu minimálne 5 mesiacov v roku. Milovníci divokej jazdy si prídu na svoje v mnohých freeridových zónach a v skvelom snow parku. Večer sa v Jasnej lyžuje na osvetlenej zjazdovke na lokalite Biela Púť. Dĺžka zimnej sezóny je spravidla od začiatku decembra do konca apríla. Na Chopku premáva 28 lanoviek a vlekov s prepravnou kapacitou viac ako 30 000 osôb za hodinu.

Zjazdovky:        41

Lanovky a vleky:     28

Dĺžka zjazdoviek:    48 990m

Cenník:*        39€/deň

Otvorené:         PO – NE 8:30 – 16:00 / 18:00 – 21:00*

Ak by vás po čase lyžovanie predsa len začalo nudiť, môžete skúsiť niečo adrenalínovejšie. Napríklad taký pocit voľného pádu v aerodynamickom tuneli, Huricane Factory. Ak sa vám zdá zoskok z lietadla príliš riskantný, ale chcete zažiť pravý adrenalín z voľného pádu, potom ste na správnom mieste. Pod dohľadom profesionálov si užijete kopec zábavy a adrenalínu. Zážitok z lietania je dostupný už od 40€ na 1.5 hodiny.

www.jasna.sk

Tatranská Lomnica

Užite si slnečnú lyžovačku v Lomnickom sedle, ktorej východiskový bod začína v stredisku Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica. Najvyššie položená a najstrmšia zjazdovka z Lomnického Sedla 2 190 m n. m., uspokojí aj najnáročnejších lyžiarov. 1 300 metrové prevýšenie, 5-mesačná garancia snehu, najmodernejšie sedačkové a kabínkové lanovky a rozšírené zjazdovky sú zárukou skvelého zážitku na prvotriednej carvingovej 6,5 kilometrovej trati so šírkou až do 60 m. Tri špičkové strediská Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica, Štrbské Pleso a Starý Smokovec ponúkajú najlepšie služby, ktoré si zamilovali všetky generácie. 24 kilometrov vždy upravených zjazdoviek, 5,5 kilometrová prvotriedna carvingová trať so šírkou až do 60 m, sneh minimálne 5 mesiacov v roku, prekrásne prostredie alpského charakteru a netradičné atrakcie sú zárukou dovolenky, na ktorú len tak ľahko nezabudnete. 20 lanoviek a vlekov vás z troch stredísk v priebehu niekoľkých minút dostane k tým najkrajším vysokohorským výhľadom a panorámam.

Zjazdovky:        30

Lanovky a vleky:     20

Dĺžka zjazdoviek:    24 000m

Cenník:*        35€/deň

Otvorené:         PO – NE 8:30 – 15:30

Okrem lyžovačky si určite nájdite čas aj na Tatranský Dóm, jedinečný ľadový kostol s prvkami tatranskej histórie a prírody. Ten sa nesie v honosnom štýle spišskej gotiky s krásnym skleneným oltárom. Tento raz sa stavitelia, 8 sochári a 7 pomocníci, pohrali s 90 tonami ľadu a premenili ho na chrám s jedinečnou atmosférou. Táto majestátna stavba, ktorá nemá na Slovensku obdobu, rozhodne stojí za návštevu. Očarí vás precíznou prácou a detailmi, ktoré podtrhuje príjemné osvetlenie. Ešte silnejšiu emóciu ponúka dóm každú nedeľu, keď sa rozozvučí vďaka živým hudobným koncertom. Vstup je voľný každý deň od 9:00 – 18:30.

www.vt.sk

 

PARK SNOW Donovaly    

Lyžiarske stredisko PARK SNOW Donovaly sa nachádza na rozhraní národných parkov Nízke Tatry a Veľká Fatra. Stredisko patrí k najznámejším na Slovensku. Unikátom na Donovaloch je druhý najväčší detský areál v Európe. Celková dĺžka zjazdoviek v stredisku PARK SNOW Donovaly je 11 km a z nich je 7,4 km technicky zasnežovaných. Zjazdovky nájdete v dvoch areáloch: Záhradište a Nová hoľa. Kým Záhradište je vhodné pre začiatočníkov a mierne pokročilých, Nová hoľa vyhovuje stredne pokročilým až pokročilým lyžiarom. Lyžiari majú k dispozícii 2 lanovky a 14 vlekov.

Detský areál na Donovaloch – FUN PARK – je najväčším areálom pre výučbu lyžovania v strednej Európe. Na ploche 12500 m² je umiestnených 9 posuvných pásov a kolotoč poháňaný motorom, veľký pomocník pre výučbe lyžovania. Deti sa učia lyžovať v lyžiarskej škôlke už od 3 rokov pod dohľadom inštruktorov alebo rodičov.

Zjazdovky:        18

Lanovky a vleky:     14

Dĺžka zjazdoviek:    11 030m

Cenník:*        30€/deň

Otvorené:         PO – NE 8:30 – 15:30 / 15:30 – 21:00**

Snow Park ponúka množstvo zábavných atrakcií. Môžete vyskúšať jazdu na snežných skútroch, snow Paragliding alebo Riders Park plný prekážok a skokov. Zaujímavé sú aj psie záprahy, vďaka ktorým bližšie spoznáte krásy prírody v okolí Donovaly. Základný okruh 500m stojí 6€ na osobu. Môžete sa však vybrať na výlet aj na hodinu, pol hodinu ale rovno aj celý deň. Takýto celodenný výlet vás potom vyjde na 150€/deň.

www.parksnow.sk

 

Vrátna FREE TIME ZONE

Lyžiarske stredisko Vrátna free time zone je výnimočné svojou polohou v Malej Fatre. V národnom parku sa nachádzajú tri základne lokality, ktoré spoločne vytvárajú lyžiarske stredisko sú to – Paseky, Poludňový Grúň a Chleb. Tieto tri lokality poskytujú komfort a zážitok počas zimných mesiacov pre každého. Vrátna free time zone prevádzkuje 14 km zjazdoviek, na ktorých si prídu na svoje začiatočníci, rekreační lyžiari, snowboardisti, aktívni športovci, vyznávači extrémnych športov, ale aj rodiny s deťmi.

Zjazdovky:        17

Lanovky a vleky:     14

Dĺžka zjazdoviek:    14 000m

Cenník:*        22€/deň

Otvorené:         PO – NE 8:30 – 15:30 / 17:00 – 20:00**

Vrátna free time zone je vďaka lokalite Chleb to pravé pre adrenalinových jazdcov. Chleb je ideálne miesto pre freeride, skialpinizmus, zimnú turistiku, snowboarding, lyžovania. Na Chlebe sa nachádza najstrmšia zjazdovka na Slovensku! Freerideové zóny v tejto časti strediska sú známe široko-ďaleko a pri dostatku prírodného snehu zlyžujete aj najdlhšiu čiernu zjazdovku na Slovensku, kde na 2000m dĺžke prekonáte až 750m prevýšenie. V Oštiepkovej mulde zase nájdete vôbec najstrmšiu upravovanú zjazdovku v týchto končinách, ktorej najprudšie miesta presahujú 50% sklon svahu. V prípade slnečného počasia tu iste zažijete krásu lyžovania, hôr a Vrátnej doliny, na ktorú len tak nezabudnete.

www.vratna.sk

SNOW PARADISE Veľká Rača – Oščadnica

Medzinárodné lyžiarske stredisko Snowparadise Veľká Rača Oščadnica sa nachádza na Kysuciach, v pohorí Kysucké Beskydy. Najväčšou prednosťou strediska je jeho rozloha a dispozícia v troch rôznych, navzájom lyžiarsky prepojených lokalitách – Dedovka, Marguška a Lalíky. Nachádzajú sa tu zjazdovky všetkých náročností, takže si tu dobre zalyžujú všetci od začiatočníkov až po najnáročnejších lyžiarov. Na spestrenie lyžovačky môžete zažiť adrenalín na bobovej dráhe, ktorá je najväčšou atrakciou v stredisku, alebo jazdu ratrakom počas úpravy tratí. Samozrejme v ponuke nechýba ani večerné lyžovanie.

Zjazdovky:        16

Lanovky a vleky:     7

Dĺžka zjazdoviek:    12 808m

Cenník:*        22€/deň

Otvorené:         PO – NE 8:30 – 16:00 / PO –SO 17:30 – 20:30**

Vyskúšať môžete aj spomínanú jazdu na najdlhšej bobovej dráhe v strednej Európe – Alpincoaster, ktorá je v prevádzke nielen v zimnej, ale aj v letnej sezóne – v prípade priaznivých podmienok. Trať je dlhá 1300m s maximálnou rýchlosťou až 40km/h. Avšak tú si môžete regulovať sami.

www.snowparadise.sk

 

* – cena pre dospelú osobu      ** – otváracie hodiny večerného lyžovania 

 

(Visited 69 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *