Tento unikátny most z bambusových tyčí každoročne zbúrajú a opäť postavia. Že sa vám to zdá ako nezmysel? Má to svoje opodstatnenie. Stavba mosta a jeho opätovné búranie sa nekoná z pasie, ale preto, aby boli dve kambodžské mestá, Kampong Cham a Koh Paen prepojené. Most sa vystavia z 50-tisícov bambusových konárov, a to vždy počas obdobia sucha.

Keď sa má vrátiť obdobie dažďa, miestni most znova zbúrajú. Rieka Mekong, ktorou prechádza, má totiž počas tohto obdobia prisilný prúd, ktorý by most strhol. Miestni tak svoj bambusový materiál uskladnia a znova ho využijú pri najbližšom období sucha.

Most slúži ako chodcom, tak aj motorkárom, cyklistom či dokonca vodičom áut. Bambusové drevo je natoľko silné, že všetkých týchto pasažierov hravo udrží. Pokiaľ chcú cez tento most prejsť domáci, colníci im účtujú 100 kambodžských rielov. To sa rovná asi dvom centom. Turistom colníci za prechod účtujú štvornásobok.

zdroj: pinterest.com

Stále je to však nič, keď vezmete do úvahy, že táto suma predstavuje niečo okolo 8 centov. Keď sa vráti obdobie dažďov a most sa pre silu rieky Mekong zbúra, ľudí cez ňu prepravuje trajekt.

Medzi turistami v súčasnosti panujú obavy, že táto tradícia už dlhšie nepotrvá. Most totiž dostal súrodenca o pár kilometrov južnejšie. Podľa Trip Advisoru však aj napriek tomuto faktu miestni stále stavajú svoj tradičný bambusový most.

zdroj: interez.sk
(Visited 111 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *