Budovy ponášajúce sa na tie, ktoré často vídavame v rôznych sci-fi filmoch predstavujú budúce využitie 3D tlače. Nie, nepozeráte sa na koncept stavby, ktorý by mohol vzniknúť v nadchádzajúcich desiatkach rokoch, ale na plánovanú komunitu v Holandsku pre ľudí zapamätateľnú ako prvá skupina obytných domov zhotovených prostredníctvom 3D tlačiarne. 

Áno, už sme tu mali podobné koncepty a tento nie je zďaleka jediný, avšak je prvým, ktorý by mal byť reálne uspôsobený pre ľudí, ich životným podmeinkam a štandardom pre bývanie. Svoj záujem už doposiaľ prejavilo 20 potenciálnych kupcov / nájomcov, ktoré budú pre nich pripravené budúci rok. 

zdroj: dezeen.com

Päť holandských domov bude postavených v tichej štvrti Eindhoven v Holandsku ako súčasť spolupráce ”projektového míľnika” medzi Eindhovenskou technickou univerzitou a niekoľkými ďalšími partnermi, ktorí majú na starosti zabezpečiť to, aby jednodlivé obydlia spĺňali tie najprísnejšie požiadavky týkajúce sa životnej úrovne. 

Prvá časť stavby bude zahŕňať len jedno podlažie, no podľa developerov by mali počas celého procesu byť jednotlivé príbytky navýšené na 3 poschodia. Navyše na základe aktuálnej skúsenosti a po nadobudnutí adekvátnych zručností, bude môcť byť dizajn neskôr prispôsobený podľa individuálnych požiadaviek klientov. 

Celková nákladovosť projektu a jeho ceny neboli doposiaľ zverejnené. Avšak je vysoký predpoklad, že s narastajúcim dopytom a množstvom sa budú cenové relácie a náklady na tlač postupne minimalizovať. Koniec koncov, to je hlavným dôvodom 3D tlače – rýchlosť a finančná nenáročnosť. 

„3D tlač betónu je potenciálnym hráčom vo svete stavebníctva,“ povedal hovorca univerzity Eindhoven.

„Okrem schopnosti vytvárať takmer akýkoľvek tvar, umožňuje architektom navrhnúť veľmi precízne betónové konštrukcie.“ Ďalšou výzvou je tlač rôznych typov materiálov a ich farieb v rámci jedného procesu / produktu.“

Prirodzenou vlastnosťou 3D tlače je zároveň fakt, že výstavba domu si vyžaduje omnoho menej materiálu ako v prípade stavby vedenej ľuďmi. Toto riešenie nielen že šetrí peniaze, ale výrazne redukuje množstvo karbónu produkovaného do ovzdušia. 

„Potrebudeme skrátka revolučný produkt, aby sme dokázali reagovať na celkový nedostatok kvalifikovaných murárov v Holandsku ale aj na celom svete. ” vysvetľuje Rudy van Gurp,  projektový manažér stavebnej firmy. 

„3D tlač celý proces urýchľuje, minimalizuje náklady a výsledkom je produkt, ktorý vyžaduje použitie menšieho množstva materiálov a umožňuje väčšiu tvorivosť a slobodu v dizajne.”

(Visited 68 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *