Určite ste už premýšľali nad vlastným bankovým účtom. Používať kreditnú kartu je dnes „cool“ a navyše je to rýchle a nemusíte pri sebe nosiť hotovosť. Na účet potom môžete prijímať výplaty z brigády či vreckové od rodičov.  Je však takýto krok pre študenta prínosom?

Ako iste viete, bankové účty nie sú zdarma, a je teda potrebné platiť mesačné poplatky. To dokáže od založenia účtu odradiť. Tento problém sa však študentov vôbec netýka. Ak študujete a máte od 15 do 26 rokov, účet máte úplne zadarmo. Stačí ak si zo sebou zoberiete potvrdenie o návšteve školy a všetky poplatky za vedenie účtu môžete pokojne hodiť za hlavu.

K účtu získate zdarma aj platobnú kartu. Tu však nastáva menší problém. „Prajete si debetnú alebo kreditnú kartu?“ spýta sa vás slečna v banke. Aký je však rozdiel? A akú kartu si zvoliť?

Debetná karta

Pri používaní debetnej karty používate vlastné peniaze, ktoré máte uložené na účte. Keď nemáte peniaze na účte, nemáte ani ako zaplatiť. Debetné karty sú použiteľné na všetky bežné platby. Banka vám k účtu môže ponúknuť povolené prečerpanie, tzv. kontokorent, čo znamená, že môžete ísť do mínusu.

Kreditná karta

Slovo „credit“ znamená úver, pôžička. Z toho vyplýva, že kreditná karta je vlastne úverová karta. Zakaždým keď použijete kreditnú kartu, platíte požičanými peniazmi z banky. Naozaj zakaždým. Peniaze od banky si požičiavate aj vtedy, keď na účte máte tie vlastné. Peniaze na vašom účte sú nedotknuté. Výhodou kreditných kariet je tzv. bezúročné obdobie, ktoré je väčšinou 30 až 50 dní (závisí od banky v ktorej máte vedený účet). Ak do stanoveného časového limitu požičané peniaze vrátite, nebudete banke platiť žiadne úroky. Splácať je možné aj po častiach, v takomto prípade však treba počítať s poplatkami z úrokov. Kreditná karta sa preto bežne ku študentským účtom neposkytuje.

Ak by ste však mali na výber, akú kartu si vybrať?

Každá banková služba má svoje za a proti, vopred si preto treba stanoviť svoje osobné kritériá. Pre väčšinu študentov ako aj pracujúcich je debetná karta úplne postačujúca. Sú však nepredvídané situácie, kedy by kreditka skutočne bodla. Napríklad keď peniaze z brigády nechodia a nechodia a ty potrebuješ zaplatiť za ubytovanie.

Ďalšie výhody učtu:

  • Internet Banking
  • Rýchle platby pomocou mobilnej aplikácie VIAMO
  • Možnosť zadania trvalých príkazov (napr. platby za mobil, za obedy, školné, internát…)
  • Výber z bankomatov na Slovensku ako aj v zahraničí
  • SMS notifikácie

 

Dôležitý je aj výber banky. Najvýhodnejšie študentské účty ponúka Tatrabanka, VÚB Banka či Slovenská Sporiteľňa.  Je teda len na vás ktorú si vyberiete. Pozorne si však prečítajte benefity, ktoré banka ponúka a možné poplatky, ktoré si banka môže účtovať. Pre študentov sú zaujímavé aj akcie ako mala pred nedávnom Tatrabanka, kde ste k novému študentskému účtu získali bonus 30€ na účet. Poteší nie?

(Visited 162 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *