Stredná a Východná Európa sú špecifické rôznorodou kultúrou a množstvom neobyčajných zvykov. Hľadáš nejaké neokukané a zaujímavé miesta, ktoré by si mohol navštíviť? Nasledujúcich osem miest zabezpečí, aby si z tejto časti sveta vyšťavil čo najviac.

1. Pre bohémsky nočný život : Plovdiv, Bulharsko

Hlavné mesto Bulharska, Sofia, sa v tvojom cestovateľskom zozname pravdepodobne zapíše medzi tzv. „bolo to tam celkom pekné“ mestá. Naopak, druhé najväčšie mesto, Plovdiv, sa ti vryje do pamäte ako mesto s očarujúcou zmesou pozostatkov po Rimanoch, mešít z osmanskej éry a nádherných kostolov plných fresiek.

V dláždenej štvrti Kapana sa nachádza časť, ktorá v noci žije bohémsky. Robí sa tam množstvo kultúrnych festivalov a v roku 2019 bude mesto dokonca Európskym hlavným mestom kultúry.

2. Pre nádherné pláže :  Kuršská kosa, Litva

Ľudia hovoria, že Baltské more je na dovolenku na pláži príliš chladné, a takmer vždy majú pravdu. Avšak, často práve tam nájdeme niektoré z najjedinečnejších Európskych miest, ako napríklad Kuršskú kosu v Litve.

Hlboké lesy a nekonečné pláže charakterizujú tento úzky pruh pôdy tesne pri pobreží, aj keď to, čo je na tomto mieste naozaj špeciálne,  sú obrovské duny nad rybárskou dedinou Nida, ktoré vytvárajú očarujúci dojem.

 3. Pre oddych od davov : Tartu, Estónsko

Druhé najväčšie mesto Estónska, Tartu, je jeden zo skrytých klenotov Európy, ktorý ťa donúti premýšľať nad tým, prečo toto mesto nie je na cestovateľskom wishliste každého. Toto univerzitné mesto ti ponúka neo-klasickú architektúru, rozkošné štvrte a kultové krčmičky – ideálne miesto na oddych v strede cesty.

4. Pre skutočnú metropolu : Varšava, Poľsko

Veľká, drsná a často mätúca – Varšava je jediná skutočná metropola regiónu. Mesto spája vznešenú veľkoleposť a kostrbatú históriu, predmestia, ktoré sa zdajú byť uviaznuté v rôznych epochách a dobré, lacné jedlo.

Ponúka aj záblesky na budúcnosť regiónu vďaka svojej vzostupnej architektúre, stále viac cool dizajnovej scéne a alfresko-letnému nočnému životu na rieke Wisła.

4. Pre útek na ostrov : Vis, Chorvátsko

Davy vidíme najmä v Splite a v Dubrovníku, ale návšteva pobrežia Jadranského mora nemá vlastne zmysel, keď nenavštíviš aspoň jeden z jeho ostrovov. Všetky sú očarujúce svojim vlastná, spôsobom, ale Vis je mimoriadny: je tu minimálny masovo-turistický rozvoj, veľa neporušených zálivov a pláží, výlety loďou ku nádherným morským jaskyniam a niektoré z najlepších jedál a vín v Stredozemnom mori.

5. Pre najlepšie pivo : Praha, Česká Republika

Stará, dobrá Praha. Musíme si priznať, že je to mesto, v ktorom je všetko – od gotických kostolov, cez skvelé múzeá až po nekonečné, nádherné ulice v centre mesta, po ktorých vás prechádzky nikdy neomrzia.

A pivo, samozrejme, je úplne jednoducho najlepšie na svete.

6. Pre uvoľnený život : Odesa, Ukrajina

Ak máš čas a chuť na to, aby si sa v týchto častiach Európy pozrel aj mimo typických turistických destinácií, namier si to do Odesy na Ukrajine. Prístavné mesto Čierneho mora, je kombináciou rušného prímorského života a čarovných budov z čias Belle Époque.

7.Pre zvodné mestá a tradície : Sedmohradsko, Rumunsko

So svojimi stohmi sena, koňmi ťahanými vozmi a hradmi na kopcoch je Sedmohradsko  plné stáročných tradícií.  Je to časť Európa naozaj európska vďaka historickej zmesi rumunského, saského a maďarského dedičstva. Príjemne starobylé mestá ako Sibiu a Sighişoara vyzerajú, akoby vyskočili zo strán stredovekého rukopisu – alebo z upírskeho románu z devätnásteho storočia.

7. Pre prestávku v meste: Ľubľana, Slovinsko

Máloktoré mestá dokážu stlačiť dokopy tak veľa krásnych miest ako Ľubľana. K dispozícii je hrad s nádherným výhľadom na Alpy, stará baroková štvrť, rieka lemovanú vŕbami, obklopená sériou pekných mostov a viac než slušná kombinácia múzeí moderného umenia. Pridaj k tomu ešte domácku atmosféru, dobré jedlo, priateľských ľudí a máš nápad pre dokonalý výlet.

8. Pre dávku histórie : Osvienčim, Poľsko

Nemôžem zabudnúť na jedno z miest, ktoré mne osobne v Európe prehovára do duše najviac. Holokaust je asi najväčším symbolom toho, čím si Európa počas druhej svetovej vojny prešla. Osvienčim ale nie je miestom, ktoré existuje kvôli zisku z turizmu – je to miesto, do ktorého ľudia, ktorí prežili vložili obrovskú časť svojho srdca – pozbierali všetky svoje skúsenosti a rozhodli sa vytvoriť múzeum. Je to skúsenosť, ktorú treba zažiť na vlastnej koži.

 

(Visited 98 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *