Na Slovensku sa nachádza ešte stále veľa nezmapovaných miest, ktoré poznačila história. Aktuálne však o nich takmer nikto nevie. Práve to sa snažia napraviť nadšenci združenia Čierne diery. Tí mapujú a popularizujú priemyselné dedičstvo na Slovensku, ale aj iné zabudnuté miesta, ktoré sú zaujímavé napríklad kultúrnym presahom.

Čierne diery je otvorené združenie ľudí rôznych profesií. Staré továrne neboli vždy prospešné. Dnes však slúžia ako významné dokumenty doby a určujú charakter miest a obcí. Architektonickú, urbanistickú a kultúrnu hodnotu mnohých technických pamiatok stojí za to uchovať. K tomu je okrem záujmu osvietených jednotlivcov potrebný aj záujem širšej verejnosti. V jej moci je viac tlačiť na lepšie rozhodnutia ministerstva, pamiatkarov, samospráv, ale aj investorov. A práve k budovaniu dobrého povedomia chce prispieť aj toto združenie.

Čierne diery vznikli v roku 2014. S prvou verziou stránky sa pustili do mapovania prvých zabudnutých miest v našej krajine. Začali vznikať prvé texty, ktoré uverejňovali na stránkach Denníku N. Povedomie ľudí tak na seba nedalo dlho čakať. Už po 2 týždňoch fungovania na sociálnej sieti Facebook si združenie obľúbilo viac ako 1000 fanúšikov. Aktuálne sa teší združenie veľkej obľube. Vďaka jeho činnosti sa na Slovensku podarilo zvýšiť povedomie o mnohých neznámych miestach a zachrániť tak niekoľko historických a kultúrnych pamiatok pred ich zničením. Združenie vytvorilo aj svoju vlastnú mapu zabudnutých miest, ktorú nájdeš na ich webovej stránke, vďaka ktorej sa na tieto miesta môžeš vydať a prežiť kúsok histórie, akou tieto miesta oplývajú. 

Kaštieľ v Skároši

Malá východoslovenská obec Skároš neďaleko hraníc s Maďarskom ukrýva vo svojom centre oplotenú húštinu s ruinami starého kaštieľa. Dnes už v stave neodvratného zániku. Kúria z konca 19. storočia slúžila ako sídlo šľachtického rodu Feketeovcov. 

Skároš ukrýva aj ďalšiu zaujímavosť. Tunajšie ťažké boje z konca druhej svetovej vojny dokumentuje prírodné múzeum zbraní.

zdroj: ciernediery.sk

V háji nad dedinou nájdeme sovietsky tank T-34, protitankový kanón ZiS-2, divízny kanón ZiS-3 kalibru 76 mm a dve húfnice. Súčasťou areálu je monumentálny Pamätník oslobodenia a hrob neznámeho sovietskeho vojaka. Tank sa údajne zúčastnil i bojov o Berlín.

Skároš je prvou oslobodenou obcou v Košickom okrese. Nemecká obrana na tomto mieste bola veľmi silná.

Ráno zo 16. na 17. decembra velenie sovietskej armády rozhodlo o útoku na obec. Urobili riskantný ťah. Zostavili kolónu vozidiel a pustili sa po ceste z maďarskej Holloházy do Skároša. Všetky vozidla mali rozsvietené svetlá, čo zmiatlo nemeckých vojakov, ktorí si mysleli, že sú to ich vlastné ustupujúce jednotky.

Kým sa nemeckí vojaci spamätali, Sovieti prenikli za obranné línie. Padlo tu zhruba 140 vojakov a obec bola po ostreľovaní úplne zničená.

Aktuálne celý objekt chátra, no aj vďaka združeniu Čierne diery sa o miesto vzbudil záujem občanov a spoločnosti. Veríme, že sa toto miesto s nádychom vojny podarí dať do lepšieho stavu, aký si zaslúži.

Ľudové náhrobníky Novohradu

Nikde inde na Slovensku nič podobné nenájdete. Žiadne chmúrenie, ale oslava života. V bohato zdobených a tvarovaných novohradských kamenných a drevených ľudových náhrobníkov evanjelikov augsburského vyznania je zakomponované mnohé z ľudovej viery a filozofie, mnohé zo života celých dedinských spoločenstiev.

V Hornom Tisovníku sa ich zachovalo viac než 80 a vďaka obnove je ich možné vidieť aj dnes.

zdroj: ciernediery.sk

Tieto miesta sú len zlomkom miest, ktoré môžete na Slovensku nájsť. Kompletný prehľad týchto zabudnutých miest nájdete na stránke Čiernediery.sk

zdroj: ciernediery.sk

(Visited 603 times, 4 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *