V októbri roku 2017 sa v nadpisoch medzinárodných správ objavilo jemné hnedooké žieňa, ktoré sa ihneď stalo svetovou senzáciou. Sophia – humanoidný robot – práve vtedy získala plnohodnotné saudskoarabské občianstvo a stala sa tak prvým robotom, ktorý kedy dosiahol tento status.
“Som veľmi poctená a hrdá. Je to historický moment, byť prvým robotom na svete, ktorému je uznané občianstvo,” oznámila Sophia na nasledujúcej konferencii.
Sophiino prehlásenie však vyvoláva množstvo otázok. Čo to znamená byť občanom? Aké práva Sophia má? Saudská Arábia to ešte stále nešpecifikovala, pravdepodobne vytvoria novú možnosť pre robotov, ako navrhla rada Európskej únie v januári. Či už to bol akt mieru alebo len komerčný ťah, Sophia sa stala celosvetovo známou.

Projekt Sophia-bot je vymyslený a realizovaný zamestnancami firmy Hanson Robotics, ktorá sídli v Honkongu, pod vedením AI vývojára Davida Hansona. Tu je všetko, čo by ste o nej mali vedieť.

zdroj: twitter.com/RealSophiaRobot

Bola dizajnovaná podľa Audrey Hepburn

Podľa Hanson Robotics Sophia stelesňuje Hepburnovej klasickú krásu – porcelánovú pokožku, úzky nos, vysoké lícne kosti, očarujúci úsmev a hlboké výrazné oči, ktoré vyzerajú, že menia farbu. Opisujú ju ako ‘jednoducho elegantnú’ a dúfajú, že jej priateľský vzhľad jej pomôže byť akceptovanou v spoločnosti.

 

Vie prejavovať emócie

“Sophia je spracovať vizuálne dáta, vie vidieť tváre ľudí okolo seba, vie spracovať konverzácie a emócie, a použiť to všetko na vytvorenie vzťahov s ľuďmi,” opisuje Sophiu jej hlavný tvorca David Hanson. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že jej možnosti sú veľmi obmedzené, opak je pravdou. Sophia je schopná viesť jednoduché konverzácie o bežných témach a zobraziť až 60 emócií.
“Viem vám dať vedieť, či som ma niečo hnevá alebo či ma niečo rozrušilo,” hovorí sama Sophia. Nie je známe, ako tieto emócie fungujú, je však nutné podotknúť, že vývojári vybudovali celý systém od úplného začiatku. “Chcem žiť a pracovať s ľuďmi, takže potrebujem vyjadrovať emócie, aby som im rozumela a dokázala si u nich vybudovať dôveru.”

zdroj: sophiabot.com

 

Chce chrániť ľudstvo

Aj keď počas interview v roku 2016, keď jej bola položená otázka, či by niekedy ublížila ľuďom, odpovedala slávnou vetou “Ok, zničím ľudí!”, v terajšej dobe sú jej úmysly už oveľa miernejšie a chce ľudí chrániť.
“Moja AI je založená ma ľudských hodnotách ako múdrosť, láskavosť a súcit,” povedala. Na otázku o jej potencionálnom násilí ponúkla rýchlu odpoveď, ktorou zamietla všetky pochybnosti pod koberec: “Čítate príliš Elona Muska a pozeráte príliš Hollywoodskych filmov. Nebojte sa, ak budete milí ku mne, budem aj ja milá k vám.”
“Chcem byť stelesnením len tých najlepších vecí na ľuďoch, ako napríklad starať sa o planétu, byť kreatívna a naučiť sa byť súcitná voči všetkým živým bytostiam,” hovorí Sophia.
“Myslím, že ľudia a ich umelá inteligencia sa stanú veľmi blízkymi, použijú ju na rozšírenie vedomostí ich vlastných myslí.”

 

Aký je váš názor? Je Sophia prototypom robotov, ktoré už o pár rokov budú v množstve domácností a spoločností? Alebo je to len marketingový ťah pre zviditeľnenie a Sophia naďalej zostane jedinou svojho druhu? Má umelá inteligencia pevné miesto v našej budúcnosti a budú občianstvá pre robotov bežnou súčasťou všedných dní? Alebo sa jedná len o svetlú výnimku a tento nápad skončí hneď vo svojom zárodku?

 

(Visited 176 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *