S touto informáciou prišiel oficiálny web Chicaga Blackhawks. „V utorok 7. augusta 2018 nás navždy opustil vo veku 78 rokov Stan Mikita obklopený v kruhu svojej rodiny. Dátum poslednej rozlúčky ešte nie je známy. Rešpektujeme súkromie rodiny Mikitovcov,“ píše sa v oficiálnom vyhlásení.

Stan Mikita, ktorý sa narodil v slovenskej obci Sokolče, odohral 22 rokov kariéry za americký tím Chicago Blackhawks. Stan pomohol Chicagu k zisku Stanley Cupu v roku 1961. Je držiteľom štyroch trofejí Arta Rossa. Mikita je taktiež najproduktívnejším hráčom Chicaga s 1467 bodmi.

Rodený Slovák sa tak stal žijúcou legendou. V roku 2002 ho uviedli aj do Siene slávy slovenského hokeja.

Vynálezca?

Zaujímavosťou je, že sa Stan Mikita považuje za vynálezcu ohnutých čepelí. Dovtedy sa hrávalo len s rovnými čepeľami, avšak Stanovi sa v jedno zápase hokejka zasekla pri mantineli. Keď ju vytiahol, čepeľ bola nepatrne ohnutá. S hokejkou však hral aj naďalej a pomaly spoznal čaro ohnutej čepele. Odvtedy sa hokejky s ohnutými čepeľami ujali v celosvetovom hokeji a v dnešnej dobe existuje niekoľko typov ohnutí. Profi hráči majú dokonca svoje individuálne ohnutia, ktoré sedia im a ich štýlu hry čo najviac.

zdroj: thehockeynews.com

V roku 2015 diagnostikovali Mikitovi ochorenie mozgu, ktoré spôsobuje stratu pamäte, halucinácie a poruchy spánku. „Jeho myseľ je úplne preč,“ povedal vtedy jeho manželka Jill Mikitová pre Chicago Tribune.

Česť jeho pamiatke…

(Visited 88 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *