Slovenský raj patrí k tým najkrajším miestam, aké u nás môžete nájsť. Krásna a nedotknutá príroda, kryštálovo čistá voda a výhľad ktorý pohladí každé srdce hrdého Slováka. Ak sa teda niekedy odhodláte vybrať  sa na výlet práve sem, rozhodne by ste nemali obísť tieto miesta, ktoré patria k tým najkrajším. 

Prielom Hornádu

Jeden z naj-navštevovanejších a samozrejme najkrajších miest národného parku. Dĺžkou sa však tento kaňon radí na prvé miesto na Slovensku. Keď sa povie „Slovenský raj“, ako prvé vás napadnú rebríky, mosty či reťaze.  To sú azda tie prvé veci, ktoré Slovenský raj vystihujú. A inak tomu nie je ani v Prielome Hornádu. Trasa, ktorá vedie celý čas popri rieke, má viac ako 16 kilometrov. Vytvoril ju Hornád zarezaním sa do tvrdej skaly, čo trvalo viac tisícky rokov. Skalné steny tu miestami dosahujú výšku až 300 metrov. Kto nechce prekonávať 7 mostov, 320 metrov reťazí, 140 stúpačiek a 70 metrov drevených lávok, môže zvoliť alternatívny spôsob – preplavenie rieky na požičaných člnoch. Ak sa tu však vyberiete v zimných mesiacoch, a teploty klesnú pod nulu, na mieste tečúcej rieky vznikne takmer 12 kilometrov dlhé klzisko.

zdroj: flickr.com

Suchá Belá

Dolina potoka Suchá Belá patrí asi k najvyhľadávanejším trasám v tomto národnom parku. Turistický chodník vedie priamo z jedného z najznámejších centier cestovného ruchu v Slovenskom raji – Podlesku. Šikovnejší dokážu dolinou prejsť v pohode aj za 2 hodiny, no ak patríte k ľuďom, ktorí si počas prechádzky radi užívajú pohľad na okolitú prírodu, trasa vám potrvá o niečo dlhšie. A že tu je na čo pozerať. Do očí vám dozaista udrie tiesňava, ako aj niekoľko vodopádov. Turistická trasa naprieč Suchou Belou má len 4 kilometre, no nepatrí k tým ľahšie zdolateľným. Na trase nájdete niekoľko rebríkov, ktoré vám pomôžu zdolať jednotlivé vodopády. Najvyšší, Mišov vodopád, pritom meria až 29,5 metra. V neposlednom rade netreba zabúdať na fakt, že podobne ako väčšina trás, ktoré vedú cez rokliny Slovenského raja je aj Suchá Belá jednosmerný chodník. Jeho návšteva však stojí za to.

zdroj: flickr.com

Tomášovský výhľad

Slovenský raj neponúka len tiesňavy, reťaze či rebríky, aj keď je ich tam naozaj veľa. Ak si však dáte tu námahu a vyšliapete nejakú trasu, určite sa vám príroda odvďačí nádherným výhľadom. A medzi tie najkrajšie nepochybne patrí Tomášovský výhľad. 200 metrov vytŕčajúci skalný útvar, vyčnieva nad okolitou krajinou vo výške 146 metrov. Ponúka pohľad na Prielom Hornádu, dolinu Bieleho potoka, ale aj Tatry. Okrem turistov si tu na svoje prídu aj nadšenci horolezectva. Veď horolezci zdolali Tomášovský výhľad po prvý raz už v roku 1938 a dnes tak na stenách existuje viac ako 100 horolezeckých ciest. To isté však platí aj o turistických trasách. Na Tomášovský výhľad sa takpovediac môžete dostať z každého smeru.

zdroj: flickr.com

Zejmarská roklina

A teraz poďme na južnú stranu Slovenského raja. Právu tu sa nachádza Zejmarská roklina – najkratšia roklina Slovenského raja, ktorá dosahuje len málo cez 1 kilometer. Avšak napriek svojej dĺžke ponúka presne to, čo chce turista v Slovenskom raji zažiť. Celou roklinou tak prejdete pomalým tempom asi za jednu hodinu. To z nej robí atraktívnu lokalitu najmä pre rodiny s deťmi, kde sa aj najmenší turisti môžu stretnúť so svojím prvým dobrodružstvom v Slovenskom Raji. Zejmarská roklina je dokonca prvou a jedinou sprístupnenou roklinou južnej časti Slovenského raja. 

zdroj: flickr.com
zdroj: interez.sk
(Visited 599 times, 2 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *