Stále vážnejší problém ohľadom znečisťovania našej prírody plastami má opäť ďalšie potencionálne riešenie. Postarali sa oň vedci zo Slovenskej Techickej Univerzity a slovenskí dizajnéri z Crafting Plastics! Studio. Aktuálne sa s nápadom odprezentovali na Festivale dizajnu v Londýne. 

Senzáciu majú na svedomí zakladatelia Crafting Plastics! Studio, Vlasta Kubušová a Miroslav Král, ktorí v spolupráci s vedcami zo Slovenskej Technickej Univerzity vynašli a nadizajnovali nový druh plastu vytvoreného čisto z prírodných zdrojov, ako je kukuričný škrob, cukor a olej. Vďaka práci viacerých popredných slovenských vedcov tak vznikol plast, ktorý má potenciál nahradiť iné plasty vo svete, keďže je vďaka zloženiu natoľko bezpečný, že ho môže skonzumovať aj človek či zviera.

Nuatan, ako nový plast nazvali, vyvíjala Vlasta a Miroslav spolu s vedcami dlhých 6 rokov. Počas dlhých rokov práce sa im však nakoniec podarilo vyvinúť odolný a použiteľný druh plastu. Stálym zlepšovaním tak vznikol materiál, ktorý dokáže vydržať až 15 rokov a zniesť teplotu až 100°C. A čo viac? Dokonca by si ho mohol zjesť. „Aktuálne využívame Nuatan ako náplň do 3D tlačiarní a na výrobu plastových produktov.“, porozprával v rozhovore pre britský magazín jeden z tímu Crafting Plastics! Studio.

zdroj: inhabitat.com

Dá sa dokonca skonzumovať

Ak nový plast schvália a prejde testami, znamenalo by to možnosť nahradiť plast za túto bio-rozložiteľnú alternatívu. Keďže plast nie je vyrobený z uhlíkových materiálov, je plne stráviteľný. Mohli by ste ho dokonca skonzumovať. Vďaka čomu neublíži ani človeku, ani zvieratám. Vďaka takýmto dobrým vlastnostiam tak môže byť využiteľný takmer vo všetkých sférach, okrem ťažšieho priemyslu, ako je napríklad výroba elektrospotrebičov a áut, kde sú potrebné odolné plasty na báze uhlíka.

Používať ho budeme už čoskoro

Či už je to vysoká cena výskumu a výroby, ešte stále je tu relatívne dlhá doba, kým sa nový plast dostane na trh. Neustály vývin však dopomôže k nižšej výrobnej cene, ktorá bude ekonomicky prijateľná.

„Neustále hľadáme vhodných partnerov na spoluprácu, ktorý však nebudú chcieť náš plast zmiešať s inými materiálmi, keďže chceme, aby bol Nuatan mono-materiál a zachoval si všetky pozitívne vlastnosti.“, vysvetlila Kubušová. „Ak sa nám podarí nájsť tých správnych partnerov na spoluprácu, môže to znamenať veľké zmeny… pre zvieratá, ľudí aj celý svet.“

(Visited 225 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *