Buď cestovateľom. Cestuj sám. Cestuj s priateľmi. Zober auto a vydaj sa na roadtrip. Nasadni na vlak a vystúp na konečnej zastávke. Stopuj. Kúp si letenku, ktorú dnes zoženieš lacnejšie, ako lístok na autobus a spoznávaj nové krajiny. Rob čokoľvek, čo chceš, ale cestuj. Len cestovanie dokáže naplniť tvoju dušu šťastím, tvoje telo spokojnosťou a tvoju myseľ pokojom.

Cestovanie vôbec nemusí byť nákladné. Nemusíš mať balík peňazí na to, aby si začal cestovať. Dnes ti stačí naozaj málo.

Neutrácaj zbytočne peniaze za drahé hotely. Snaž sa nájsť lacnejšie alternatívy. Prespávaj u ľudí. Komunikuj.Riskuj. Niekedy sa ti možno stane, že budeš spať na lavičke, ale to nevadí. Ušetrené peniaze radšej investuj do ďalších zážitkov. Koniec koncov, to jediné ti ostane navždy. Nemíňaj peniaze na zbytočnosti. Nemusíš si na svojich cestách kupovať nič, okrem potrebných vecí.

Na to, aby si cestoval, nemusíš mať ani cieľ. Nemusíš mať mapu s presne vyznačenými červenými krížikmi. Proste sa zober a choď. Uvidíš, že plán sa vytvorí aj sám. Nepočul si ešte o tom, že neplánované veci sú najlepšie? Nechaj predsudky doma. Zbaľ si batoh a neobzeraj sa späť.

Po krajinách kráčaj s otvorenými očami. Všímaj si detaily a nasávaj atmosféru. Zanechaj malú časť zo seba všade tam, kam pôjdeš a nevracaj sa. Choď na miesta, ktoré si vždy chcel vidieť. Choď na miesta, o ktorých si ani netušil, že existujú.  Strať svoju dušu na miestach, o ktorých sa ti ani nesnívalo. Užívaj si vysoké mrakodrapy, historické budovy, lesy, pláne a oceány. Užívaj si výhľady na široký svet z obrovských kopcov a obdivuj temné uličky veľkomiest. Užívaj si všetko tak, akoby si to videl po prvý krát a akoby si to už nikdy nemal vidieť znova. Jeden deň stráviš v meste, druhý na pobreží. Jeden deň máš oblečené krátke tričko, v druhý deň mikinu. Je to kontrast, ktorý zažiješ len pri cestovaní. Kontrast, vďaka ktorému nikdy nespoznáš stereotyp. Musí sa z teba stať chameleón. Musíš sa naučiť prispôsobiť kraju, kde práve si.

Vstaň skoro ráno a nechaj, nech ti východ slnka prečistí myseľ. Navštív miesta ešte predtým, než sa zaplnia turistami. Obdivuj ich. Tvár sa prekvapene. Nadchýňaj sa.

Nefoť veľa. Namiesto toho si vychutnávaj každú sekundu. Ži pre prítomnosť. Nebuď otrokom moderných technológii. Nefoť to, čo každý turista. Namiesto tisíciek obrázkov maj iba desať, no všetky nech majú vysokú hodnotu a nech zachytávajú silnú emóciu.

Ochutnávaj miestne špeciality, pi miestne nápoje. Neexistuje lepší spôsob ako spoznať krajinu naplno, než ochutnať to, čo ponúka. Nauč sa niečo o miestnych ľuďoch a ich každodennom živote. Pozoruj ich. Načúvaj ich príbehom. Staň sa jedným z nich. Píš svoj vlastný príbeh. Staň sa jeho hrdinom.

Zabudni na to kto si. Teraz si cestovateľ. Teraz si hocikto. Ber cestovanie za jeden zo  spôsobov, ako nájsť samého seba. Nebuď smutný. Každý sa musí najprv stratiť, aby sa mohol nájsť. Skúšaj, cestuj a spoznávaj. Rob chyby a uč sa. Riskuj. Padaj a vstávaj. Ži.

Nie každá krajina sa ti bude páčiť, ale to je v poriadku. Vždy môžeš odísť.
Ako?
Zober auto a vydaj sa na roadtrip. Nasadni na vlak a vystúp na konečnej zastávke. Stopuj. Kúp si letenku,…..

zdroj: thoughtcatalog.com

(Visited 88 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *