Podnikateľ | Miliardár | Humanista. Známy ako majiteľ gigantického koncernu Virgin, ktorý zahŕňa viac ako 400 spoločností. 

Ako dieťa vyrastal v priemernej anglickej rodine… a bola to hlavne jeho rodina, ktorá mu umožnila objaviť a rozvíjať jeho záujem o podnikanie. Taktiež neskrýva, že jeho najväčšiou inšpiráciu bola práve jeho matka, dnes 90 ročná žena, ktorá je pre neho naďalej vzorom a zdrojom inšpirácie. Bola to ona, kto ho motivoval, aby bol schopný stáť na vlastných nohách. “ Ostýchavosť bola u nás v rodine hodnotená ako slabosť. Nikto sa nesmel schovávať za maminu sukňu. Najčastejšie sme počúvali, že všetko je možné. Ale, že jediný, kto to môže uskutočniť sme my sami. “  Keď mal Richard sedem, bolo mu sľúbené, že ak sa dokonca leta naučí plávať, dostane zaplatené 1 libru. Celé léto pršalo, no ponuka stále platila. V posledný prázdninový deň husto mrholilo, no ani to ho neodradilo a breh pokoril. Túto udalosť Branson označuje ako zlomovú. Bol to prvý okamih, kedy si uvedomil rozdiel medzi porážkou a úspechom.

Ako 16 ročný založil časopis “Student” po tom, čo odišiel zo školy. K tomuto počinu ho priviedol pocit, že nebol moc dobrý študent a fakt, že na vydanie časopisu potrebuje viac času. Pre matku to bol šok, no nakoniec dostal od rodičov naprostú slobodu, ktorí vzhľadom k okolnostiam ani len náznakom netušili, že mu odomkli cestu k miliardovému bohatsvtu. Branson začal hneď zháňať inzerentov a bol známy svojou neodbytnosťou. Výsledok? Z prvej publikácie jeho vlastného časopisu sa mu podarilo vyťažiť 8000 USD v množstve 50 000 kusov, ktoré vzhľadom na pokrytie nákladov reklamnými partnermi distribuoval zdarma. Pri vedení tohto projektu veľa stratil, no rovnako získal množstvo skúseností – úspech prestriedali občasné pády. V jeho druhom čísle podpísal kontrakt s Johnom Lennonom, ktorý sa mu zaviazal, že časopisu poskytne unikátny materiál. V novembri 1968 Yoko Ono potratila. Zdrtený Lennon sa stiahol do súkromia, nespieval, nekomunikoval a nahrávku nakoniec nenaspieval. Branson začal vyhrážať súdom. Na jar nasledujúceho roku mu Lennon poslal akúsi nahrávku s vysvetlením, že tento záznam je jediný, ktorý mu môže  poskytnúť. Na magnetofónové páske bol nahraný srdcový tep ich nenarodeného dieťaťa, ktorý zrazu ustal v momente, keď dieťa zomrelo. Osemnásťročný, po úspechu prahnúci Branson mohol nahrávku exkluzívne zverejniť, čo by s najväčšou pravdepodobnosťou urobili všetci dnešní bulvárni novinári. Namiesto toho stiahol všetky žaloby a nahrávku vrátil rodine. Toto číslo časopisu prerobilo. Branson radšej riskoval jeho krach, než aby si navždy zničil svoj kredit.

Jeho prvým vážnejším podnikateľským zámerom bol predaj hudobných platní. V tomto biznise spolu so svojimi spoločníkmi po prvýkrát použil názov “Virgin” (panenský), čo bolo symbolom začiatku ich prenikania do sveta podnikania. Na predaj platní využívali najskôr zásielkovú službu a vďaka atraktívnym cenám a reklame v ich vlastnom časopise zaznamenali úspech. Neskôr k zásielkovému predaju pridali aj kamenný obchod. Obchod sa postupne rozvíjal a Richard použil prvé zarobené peniaze na založenie nahrávacej spoločnosti Virgin Records, ktorej prvým interpretom sa stal mladý multiinštrumentalista Mike Oldfield. Jeho debutový album zaznamenal veľký úspech a dostal sa na vrchol tabuliek predaja, čo prinieslo spoločnosti dostatok finančných prostriedkov na ďalšie investície do nových technológií a na rozvoj predajnej siete. Značka Virgin Records neskôr zahŕňala aj kapely ako Sex Pistols, či Culture Club.

O niekoľko rokov neskôr zažil smutný príbeh Johna Lennona v prevedení nešťastnej udalosti, keď mu zomrela 4 denná dcérka. V nasledujúcom období utápal smútok v práci a jeho manželka Joan formou cestovania. „Aby sme mohli kombinovať oboje, vykonávali sme to tak, že Joan niekam odletela a ja, hneď som si odpracoval svoje, som letel za ňou. Vtedy som sa potreboval, čo najrýchlejšie dostať do Portorika. “ V tej dobe do Portorika nelietali žiadné priame linky a to ho priviedlo k myšlienke prenajať si lietadlo. A práve vtedy dostal geniálny nápad. “ Aby som minimalizoval náklady na let za jednu osobu, rozhodol som sa nalepiť na krídlo lietadla “Virgin Air” a inzerovať cestu do Portorika. Pretože išlo o neobviklú a pre turistov lákavú destináciu, lety boli behom niekoľkých hodín plné. V kabíne som sa neváhal pasažierov spýtať na ďalšie zaujímavé destinácie. Joan sa stala prvou vedúcou kabíny, kde jej práca s klientami na paluba pomohla prísť na iné myšlienky. “ Branson odkúpil podiel v spoločnosti British Atlantic Airways, ktorá sa vzápätí premenovala na Virgin Atlantic a začala priamo konkurovať British Airlines s niekdajším najväčším podielom na trhu. Dodnes si navzájom nemôžu prísť na meno.

Áno, podarilo sa mu dobiť Zem, tak prečo nie aj vesmír? Branson pracuje v súčastnosti ako vizionár a v jeho 64 rokoch už jeho prvotným zámerom nie je zvyšovať množstvo zárobkov, ale posúvať hranice ľudského pokroku. Od roku 2004 ako prvá firma ponúka suborbitálne lety do vesmíru. Medzi prvých pasažierov patrili: samotný Branson, režisér Bryan Singer alebo Paris Hilton. Do vesmíru sa s Bransovou raketou pozreli aj štyria Slováci a Česi.

Čo je zdrojom jeho úspechu? Samotný Branson tvrdí, že základom je správne hospodárenie s časom. Vstáva každý deň o pol siedmej a deň začína pohybovou aktivitou, ktorá ho naštartuje a nabije energiou. Pri kitesurfingu, tenise alebo plávaní si naplánuje celý deň. Po športe, s dávkou vyrovnanosti a schopnosti sa koncentrovať, rieši najťažšie problémy. Samotné plánovanie považuje za kľúčové. „Plánovanie je kľúčom k efektivite.“ Branson sa nebojí rizika, ani výsmechu. Sám obletel svet teplovzdušným balónom, hoci veľa predchádzajúcich pilotov pri snahe pokoriť tento rekord zahynulo.

Dochádzanie do kancelárie považuje za stratu času, je zástancom práca z domu. Svoju snahu o čo najväčšiu pohodlnosť a efektivitu dotiahol do extrému, keď si kúpil súkromný ostrov Necker v Karibiku. Tu nikým nerušený pracuje a zároveň trávi čas s rodinou, ktorá je pre neho v súčasnosti najdôležitejšia.

V roku 2012 sa hodnota majetku Richarda Bransona odhaduje na viac ako 4,2 miliardy USD. Táto hodnota majetku robí z Richarda Bransona 4. najbohatšieho občana Veľkej Británie a zaradila ho na 255. miesto celosvetovo. Už len ťažko existuje povolanejšia osoba, od ktorej by ste mali chcieť radu v oblasti podnikania.

Richard sa stal pre mnohých, vrátane nás, veľkou inšpiráciou. A bolo to práve prečítanie si prvého článku o ňom, čo nás priviedlo k myšlienke vytvorenia nášho vlastného študentského magazínu, ktorý vám bude predstavený formou celoslovenského projektu v semptembri 2016. No zatiaľ, prostredníctvom nášho blogu a sociálnych sietí dávame do povedomia projekt Be3 pre jeho, čo najväčšiu publicitu a popularitu. Preto tu budeš postupne nachádzať nové články, rozhovory na rôzne témy a množstvo hodnotných myšlienok. Tak neváhaj a podpor nás tvojím lajkom… ĎAKUJEME!!!

zdroj: easymagazine.cz

(Visited 89 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *