Revolučný startup s názvom Warka Water, dokáže zachytiť a skvapalniť až 100 litrov čistej pitnej vody denne. Vďaka nej sa tak môže vyriešiť problém s pitnou vodou v púštnych a chudobných regiónoch. Celá výstavba veže stojí pritom len 1000 dolárov. 

Etiópia patrí medzi krajiny, v ktorej je prístup k pitnej vode čoraz náročnejší. Častokrát musia ľudia v týchto oblastiach putovať niekoľko hodín, aby si mohli zaobstarať pohár pitnej vody. Tento problém sa rozhodol vyriešiť Arturo Vittori. S pomocou svojho tímu zostrojil Warka Water, bambusovú vežu, ktorá dokáže zachytávať a skvapalňovať vodu. Ide tak o startup, ktorý dokáže pomôcť miliónom ľuďom, ako sú tí v Etiópií, ktorých trápi nedostatok pitnej vody.

Veža Warka Water, ktorá nesie príznačný názov označujúci národný strom Etiopie, meria vyše 9 metrov a je zostrojená primárne z bambusu a špeciálnej vode-odolnej polyestrovej látke, ktorá okrem dažďovej vody dokáže zachytiť aj hmlu alebo rosu. Každá zachytená a skvapalnená tekutina stečie do pripravenej nádrže. Prvá takáto veža bola zostrojená už v roku 2012. Odvtedy však prešla viacerými vylepšeniami, vďaka ktorým dokáže aktuálne zachytiť až 100 litrov vody denne.

1000 dolárov

Jedna takáto veža stojí okolo 1000 dolárov. Prečo je cena taká nízka? Otázka je jednoduchá. Kľúčové materiály, ktoré sú potrebné na výstavbu veže, sú regionálne materiály – konkrétne bambus. Ten je pomerne lacný, avšak dostatočne pevný a odolný.

Warka Water veže však dokážu ešte viac, ako len zbierať vodu. Vďaka použitiu solárnych panelov môže veža produkovať dokonca energiu. Na základni veže, sa môže dokonca pestovať zelenina, ktorá bude automaticky zavlažovaná stekajúcou vodou. Vraj sa vo vnútri veže dokáže vypestovať zelenina, ktorá vystačí pre 3 rodiny. A to všetko s využitím ekologických materiálov, ktoré sa dajú ľahko recyklovať v prírode.

Crowdfunding

S pomocou crowdfundingových kampaní sa americkej spoločnosti podarilo tento revolučný startup rozšíriť už aj do krajín ako Haiti či Togo. Aj vďaka tejto skvelej myšlienke zostrojenia veže, ktorá využíva prírodné materiály a zbieranie vody, sme opäť bližšie k vyriešeniu problému s pitnou vodou pre milióny ľudí na celom svete, ktorí takúto pomoc potrebujú.

zdroj: insh.world

(Visited 331 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *