Úspech spoločností vždy podmieňujú produkty, ktoré vytvorili. Spustenie prvého produktu je však vždy náročné a ťažkopádne. Ako bude verejnosť reagovať je najväčšou výzvou, ktorej musia spoločnosti čeliť! Návod a technické informácie na vytvorenie nového produktu sú vždy vytvorené v maximálnom utajení. Intenzívny výskum a vývoj je prvým krokom, keď sa v kreatívnej mysli narodí nová myšlienka. Testovania môžu trvať mesiace alebo dokonca roky. Vytrvalosť, odhodlanie, tvrdá práca, optimizmus, sebavedomie a vôľa uspieť v konečnom dôsledku však prispejú k vzniku konečnej značky alebo produktu. Predstavenie a uvádzanie produktu na trh je poslednou etapou úspešnej cesty. Najznámejšie spoločnosti na svete za posledné dve storočia určite prišli dlhú cestu, aby zostali bezkonkurenčne označené ako tá „najlepšia značka“. Poďte sa s nami teda pozrieť na to, čo odštartovalo ich cestu za úspechom!

Benz Motorwagen
zdroj: independent.md

Benz Motorwagen

Karl Benz bol snáď jedným z prvých, ktorý v roku 1878 navrhol a postavil svoj prvý motor. O rok neskôr, v roku 1879, si svoj motor dal aj patentovať. Benz & Cie., založil sám v roku 1883. Trvalo mu takmer šesť rokov, kým v roku 1885 postavil svoj prvý „Motorwagen“, a patent mu bol udelený v roku 1886.
3. júla 1886 začal Benz svoje vozidlo propagovať. V rokoch 1888 až 1893 Benz predal svojich prvých 25 štvorkoliek. Model bol predstavený s úmyslom byť cenovo dostupný. Benzova manželka Bertha podnikla v auguste 1888 prvú cestu autom. Touto cestou dokázala, že vynález jej manžela je naozajstným úspechom.
Mnoho nemeckých inžinierov pracovalo na mechanikách automobilov. Patrili medzi nich napríklad Siegfried Marcus alebo Gottlieb Daimler. Karl Benz sa však označuje ako vynálezca moderného auta. V histórii moderného automobilu je rok 1886 označený ako rok narodenia prvého moderného stroja. Netreba dodávať, že od konca 19. storočia až po súčasnú éru sa „Benz“ stal cenným vlastníctvom pre automobilových fanúšikov.

Coca-Cola
zdroj: clintonfoundation.org

Coca-Cola

Historická cesta vzniku Coca-Coly sa datuje do roku 1885, odkedy svetu ponúka svoje produkty. Španielska značka „Kola Coca“ bola predstavená v roku 1885 na súťaži vo Philadelphii. Bola to asi prvá inšpirácia pre zrod značky Coca Cola. „Vin Mariani“, francúzske víno z koky, bolo úspešným nápojom počas americkej občianskej vojny koncom 18. storočia. „Vin Mariani“ je popisovaná ako inšpirácia za zrodením Coca-Coly. John Pemberton, ktorý bol počas jeho zranenia v americkej občianskej vojne závislý na morfíne, začal svoju snahu nahradiť túto drogu. Úspešne sformuloval prototyp prvej receptúry Coca-Coly vo svojej drogérii v Columbuse. Pemberton’s French Wine Coca tonik bol zaregistrovaný v roku 1885.
O rok neskôr, v roku 1886, Atlanta a Fulton prijali právny predpis, ktorý zakazoval predaj a užívanie alkoholu. Pemberton bol šikovný podnikateľ, ktorý okamžite reagoval vývojom nealkoholickej verzii francúzskeho vína Coca, a označil ju ako Coca-Cola.
8. mája 1886 sa Jacob Pharmacy stal prvým obchodom, ktorý oficiálne predával Coca-Colu. Za iba 5 centov za pohár sa Coca-Cola pôvodne predávala ako patentovaný liek. Ten sa stal v Amerike populárnym vďaka Pembertonovmu tvrdeniu, ktoré bolo vynikajúcou marketingovou stratégiou. Uviedol, že Coca-Cola liečila problémy s trávením, závislosť od morfínu, nervové poruchy, bolesti hlavy a impotenciu. Prvá reklama značky Coca-Cola sa uskutočnila 29. mája 1886 v denníku Atlanta Journal. No a o 132 rokov neskôr, Coca-Cola je dnes jednou z najúspešnejších značiek sveta.

Apple I
zdroj: wikipedia.org

Apple I Computer

Steve Wozniak sa zúčastnil prvého stretnutia počítačového klubu Homebrew v garáži spoločnosti Gordon French v marci 1975. 5. marec 1975 je vďaka tomuto vyrytý v úspešnej histórii Apple Inc. Wozniak bol tak inšpirovaný na stretnutí v garáži, že okamžite pracoval, aby vytvoril prvý Apple I Computer – prvý produkt, na ktorom neskôr spoločnosť vybudovala svoje impérium.
Steve Wozniak navrhol nielen počítač Apple I, ale ho aj ručne postavil. Steve Jobs, jeho priateľ, navrhol, že by ho mali začať predávať. Myšlienka sa mu zapáčila, a obaja sa dohodli, že predajú časť svojho majetku, aby mohli financovať tento projekt. Steve Jobs predal svoj mikrobus za niekoľko stoviek dolárov. Wozniak dokázal získať 500 dolárov za kalkulačku HP-65. Geniálne mysle sa dostali k svojmu cieľu s úžasným úspechom.
Wozniak a Jobs prvýkrát odhalili Apple I Computer v počítačovom klube Homebrew v Palo Alto v Kalifornii v júli 1976. Stolný počítač sa stal známym ako Apple I. V roku 1976 spoločnosť Apple Computer Company spustila svoje prvé produkty. Apple I stál 666,66 dolárov, čo prinieslo zisk vo výške 166,66 dolárov. Prvý kus bola venovaný verejnému počítačovému centru spoločnosti Liza Loop a používal sa na hodinách matematiky. Wozniak a Jobs vytvorili 200 kusov Apple I a v priebehu 10 mesiacov úspešne predali 175. O rok neskôr, 30. septembra 1977, bola produkcia Apple I prerušená po predstavení jej nástupcu – Apple II.
Spoločnosť Apple Inc odvtedy prešla dlhú cestu a dnes ponúka svoje široké portfólio celému svetu.

 

(Visited 127 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *