Po prvýkrát v histórií sa vedcom z Newcastlu podarilo s pomocou 3D-tlačiarne vytlačiť ľudskú očnú rohovku, ktorá môže navrátiť zrak miliónom ľudí po celom svete.

Vonkajšia vrstva ľudského oka, rohovka, hrá dôležitú úlohu hlavne pri zaostrovaní. No viac ako 10 miliónov ľudí na celom svete má so zaostrením problém. Práve kvôli rohovke. Tá môže byť poškodená v dôsledku choroby alebo infekcie. Aj keď sa dá rohovka chirurgicky transplantovať, na svete neexistuje dostatok darcov pre transplantácie. Aktuálne potrebuje novú rohovku viac ako 10 miliónov ľudí.

Okrem toho takmer 5 miliónov ľudí trpí úplnou slepotou v dôsledku zjazvenia rohovky spôsobeného popáleninami, roztrhnutím, odieraním alebo chorobou.

Za výskumom a realizáciou stojí univerzita Newcastlu vo Veľkej Británii. Štúdia ukazuje, ako sa kmeňové bunky zdravého darcu rohovky zmiešali spolu s alginátom a kolagénom, vďaka čomu sa vytvoril roztok, ktorý sa mohol použiť ako náplň do 3D tlačiarne – vznikol tak akýsi bio-atrament.

zdroj: mashable.com

Nová rohovka za 10 minút

Následné vytlačenie úplne novej a zdravej rohovky zabralo tlačiarni necelých 10 minút. Rozmery vytlačeného tkaniva boli pôvodne prevzaté zo skutočnej rohovky. Skenovaním očí pacienta použili údaje pre navrhnutie a vytlačenie rohovky, ktorá dokonale zodpovedala veľkosti a tvaru skutočnej rohovky pacienta.

„Mnohé tímy po celom svete sa snažia vyvinúť ideálny bio-atrament, aby sa tento proces tlačenia očnej rohovky mohol stať bežnou súčasťou liečby zraku“ povedal profesor univerzity Newcastle, Che Connon, ktorý viedol výskum. „Náš unikátny gél – kombinácia alginátu a kolagénu – udržiava kmeňové bunky živé, pričom produkuje materiál, ktorý je dostatočne tuhý na to, aby držal svoj tvar, ale zároveň dostatočne mäkký na to, aby mohol byť použitý v 3D tlačiarni.

Connon ešte na záver dodal: „3D tlačené rohovky budú musieť byť podrobené ešte ďalšiemu testovaniu a výskumu, kým budú môcť byť naozaj použité na transplantácie, čo môže ešte trvať zopár rokov. Avšak ukázali sme, že je možné vytlačiť rohovky pomocou súradníc odobratých z očí pacienta a že tento prístup má potenciál vyriešiť celosvetový problém s rohovkami a pomôcť miliónom pacientov.“

zdroj: goodnewsnetwork.com

(Visited 127 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *