Prokrastinácia, ako všetci pravdepodobne vieme, je najväčším nepriateľom úspechu. Ako sa však tohto zlozvyku zbaviť raz a navždy?
Existuje množstvo dôvodov, prečo ľudia prokrastinujú, najmä čo sa práce týka. Môže to byť nedostatkom motivácie, obtiažnosťou danej úlohy, problémami s organizáciou času, alebo len proste nemáme chuť do práce. No napriek tomu si nemôžeme dovoliť ignorovať fakt, že naši šéfovia od nás každý deň očakávajú viac a viac produktivity. Plus, byť efektívny a schopný dosiahnuť svoje ciele je veľmi naplňujúci pocit. A ak dokonca zdoláme úlohy, ktoré musíme dokončiť, aj keď nechceme, spôsobí nám to menej pocitu viny, stresu a frustrácie.
Odborníci hovoria, že najlepší spôsob, ako nabrať inšpiráciu a chuť do práce, je na chvíľu odísť a dať si prestávku. No čo ak sa krátka prestávka zrazu zmení na “dokončím to zajtra” či “budúci týždeň sa na to určite pozriem”? Čo ak sa rozkázať sám sebe stane príliš ťažkým a prokrastinácia ovládne váš život? Vyskúšajte tieto tri tipy, ktoré vám pomôžu začať znova pracovať na plné obrátky!

Prokrastinácia
zdroj: pexels.com

Prokrastinujte rozumne

Prokrastinácia nie je až tak zlá, ako môže znieť, keď k nej pristupujete s rozumom. Môžete prokrastinovať aj produktívne, využitím niečoho, čo psychológovia nazývajú štruktúrovaná prokrastinácia. Čelíte ťažkej úlohe, ktorá si vyžaduje vašu pozornosť, ale neviete si s ňou dať rady? Rozdeľte ju to menších a jednoduchších úloh, ktoré viete dokončiť rýchlo a bez námahy. Týmto spôsobom budete schopní lepšie organizovať svoj čas a myšlienky, keď sa budete postupne presúvať z jednej úlohy na druhú. Navyše vám to prinesie pocit zadosťučinenia, pretože zvládnete niekoľko menších úloh namiesto jednej veľkej.
Niektorí ľudia však prišli na to, že stres z prokrastinácie vedia využiť na svoje ďalšie nakopnutie a väčšiu produktivitu. Oba z týchto spôsobov môžu byť vo vašom prípade efektívne, je len potreba vyskúšať, čo funguje práve pre vás.

 

Nastavte si vlastné časové hranice

Sami určite dobre viete, že niektoré úlohy sa nedajú odkladať do nekonečna a niekedy proste nemáte čas na štruktúrovanú prokrastináciu. Čo ak je vaša uzávierka len niekoľko hodín pred vami, no vy aj tak nemáte energiu a chuť začať fungovať? Môžete si skúsiť vytvoriť svoj vlastný rozvrh, v ktorom si každý deň pridelíte iba pár hodín na prácu, a zvyšok času využijete podľa svojich predstáv. Práca v náročnom prostredí umožňuje niektorým ľuďom viac sa sústrediť a podať tak lepšie výsledky. Veď predsa aj diamanty vznikajú pod tlakom.
Ďalším spôsobom je vybrať si určitú úlohu a nastaviť si časovač na obdobie, v ktorom budete ignorovať sociálne siete a všetky ostatné vyrušenia. Keď vám zvukový signál ohlási, že tento čas skončil, dajte si krátku prestávku. Pretiahnite svoje svaly, prejdite sa po byte, napite sa, odpovedzte na správy a znova si nastavte svoj časovač. Je odporúčané, aby ste si po každých štyroch cykloch práce a prestávok dali dlhšiu pauzu, kým budete znova pokračovať. Tento štýl práce pomáha mozgu relaxovať a znova sa sústrediť na to, čo je dôležité. Jediné, čo musíte urobiť, je správne si rozdeliť tieto intervaly a snažiť sa dokončiť aktuálnu úlohu pred nasledujúcou prestávkou.

 

Odmeňte sa za dosiahnuté ciele

Motivácia na pracovisku je často, ak nie väčšinu času, veľmi ťažko získateľná. Dôvody môžu byť rôzne, či už je to jednotvárnou náplňou vášho dňa, alebo nedostatkom ocenenia vašich výkonov vašimi nadriadenými. Ak vás váš šéf nepochváli za dobre odvedenú prácu alebo dokončený projekt, prečo to neurobíte sami? Predstava slnečnej pláže a vychladeného drinku s priateľmi môže byť práve tou motiváciou, ktorú potrebujete na dokončenie všetkej práce. Takisto si môžete naplánovať menšie odmeny za dokončenie úloh počas dňa. Potrebujete rýchlo dokončiť niečo, na čom pracujete? Sľúbte si, že si po skončení dáte svoj obľúbený zákusok a kávu! Neviete sa dočkať konca svojej pracovnej doby, aj keď je pred vami ešte množstvo práce? Sľúbte si, že po príchode domov si napustíte horúcu vaňu so svojou obľúbenou penou do kúpeľa alebo esenciálnymi olejmi. Objednajte si na víkend lístky do kina pre seba a svojich priateľov. Naplánujte si romantický víkend pre seba a svoju polovičku, ak stihnete všetku svoju prácu dokončiť do piatka. Vďaka tomuto nebudete musieť čakať na iných ľudí, aby vás inšpirovali a potlačili vpred. S touto novozískanou motiváciou sa vaša prokrastinácia zmierni alebo dokonca úplne zmizne.

 

(Visited 319 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *