Žijeme vo svete, kde sa fyzickým a psychickým hendikepom kladie väčší význam, než kedykoľvek predtým. A práve to nám uľahčuje pomáhať ľuďom, ktorých sa týkajú. Aj keď sú naše pokroky pomalšie, než by sme si priali, každý deň sa objavujú nové a inovatívne druhy pomoci. „Projekt Aslan“ je užívateľsky prívetivý a lacný humanoidný robot, ktorý prekladá reč do znakovej reči. Ide o vylepšenie vynálezu sedemnásťročného Rumuna Andrewa Murrayho z roku 2013, o ktoré sa zaslúžili mladí Belgičania.

Práca na Projekte Aslan
uantwerpen.be

Čo tento projekt znamená pre ľudí?

Títo študenti inžinierstva si všimli výrazný nedostatok tlmočníkov znakovej reči – a preto na pomoc upravili projekt robotickej ruky. Aslan, ktorý je skratkou pre “Antwerp’s Sign Language Actuating Node” – antverpský prekladač posunkovej reči, navrhli traja študenti na univerzite v Antverpách, ktorí chcú „znížiť komunikačnú bariéru medzi počujúcimi a nepočujúcimi ľuďmi“. „Vzhľadom na jeho inovatívny dizajn, Aslan zostáva cenovo dostupný bez straty na kvalite,“ hovoria študenti. „Využitie technológie 3D tlače umožňuje znížiť výrobné náklady, prípadne vykonať úpravy alebo opravy, keď budú potrebné.“

Učiteľ robotiky Erwin Smet hovorí: „Nepočujúci človek, ktorý sa musí dostaviť na súdne pojednávanie, hluchý človek zúčastňujúci sa na vyučovaní. Toto sú okolnosti, keď nepočujúci človek potrebuje tlmočníka znakovej reči, ale často takýto tlmočník nie je ľahko dostupný. Práve tam môže byť riešením nízkonákladový prístroj, ako je Aslan. „

Práca na Projekte Aslan
zdroj: uantwerpen.be

Vzhľadom na to, že všetky diely sú vyrobené pomocou 3D tlače, Projekt Aslan môže byť vyrobený a zostavený vo viac ako 140 krajinách, ktoré majú prístup k tejto technológii. Tím v súčasnosti pracuje na vytvorení druhej robotickej ruky, rovnako ako na expresívnej tvári, ktorá môže pomôcť vyjadriť emócie. Okrem toho študenti skúmajú možnosti pripojenia webkamery, aby používatelia mohli naučiť robota nové znaky.
Akonáhle bude projekt dokončený, majú v pláne tento dizajn vypustiť ako open-source. To by znamenalo, že k plánom by mal prístup každý, kto by mal o ne záujem, bez nutnosti platenia.

 

(Visited 74 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *