Túto otázku si kladie mnoho začínajúcich umelcov u nás. Hrať? Maľovať? Oplatí sa mi vôbec kupovať drahé olejové farby? Oplatí. Dovoľte mi predstaviť vám pár dôvodov: „prečo áno“.

  • Tradícia

Už od nepamäti sa na Slovensku žilo hudbou. Medzi najstarších hudobníkov a skladateľov patrili Mikuláš S. Trnavský, Ján L. Bella, Štefan Moyzes a mnohí ďalší. A nielen títo páni, no najmä naši starí rodičia si pamätajú na to, že do folklóru sa len neobliekalo, folklórom sa žilo. Vytváranie nových piesní, ako regrútske, trávnice, piesne, ktoré vznikali pri rôznych prácach, pri výchove detí pri ich uspávaniu apod.. Hudbou ľudia žili. Nemuseli mať konzervatórium a na ich piesniach sa ľudia zabávajú a tancujú dodnes. A nielen folklór, aj klasika sa ozývala na pánskych hradoch a neskôr aj v kaštieľoch. Hudba a umenie bolo a je niečím výnimočným. Na kúpu nových nástrojov nemal bežný smrteľník peniaze, preto spievali. Ale spievali srdcom.

  • Výchova

Umenie vychováva. Nie nadarmo sme kedysi na základnej škole mali výtvarnú výchovu. To, čo hodím na papier, to čo vyludím z nástroja, to je tón mojej osobnosti, kresba mojej duše. Poviete si: „Ja klasiku nepočúvam, je to o ničom!“. No predstavte si, že práve táto klasická hudba, ak je pustená v pozadí, pomáha nám sa viac sústrediť na našu prácu. Aj ja, ako hudobník môžem potvrdiť, že klasická hudba je zdravá a dokážem sa viac sústrediť na štúdium, ak sa dokážem naučiť hrať na nástroji a dávať pozor na svoj part a noty. Zvyšuje sa naša pozornosť a inteligencia. Predsa, každý sa vie bicyklovať, no len málokto vie zahrať Chopina na klavíri. Keď si pozorne prejdeme partie v našej triede, škole, v práci…, tak môžeme odpozorovať, ako sa každý človek inak správa. Samozrejme, závisí to od psychiky a rodičovskej výchovy dieťaťa, no záleží aj na aktivitách študenta. Môžete vidieť a uhádnuť už podľa správania a reakcií, či sa tento človek hudbe venuje alebo nie. Pohybujú sa po Slovensku ľudia s ideálom a s nejakým cieľom? Umenie nás núti sa priprieť a pracovať na sebe, ak chceme niečo dosiahnuť. Práve takých ľudí Slovensko potrebuje.

  • Slovensko, krajina (ne)obmedzených možností

Načo budem robiť málo platené remeslo na Slovensku? Prečo by som sa mal šesť rokov trápiť na konzervatóriu a potom aj tak skončím v ZUŠ-ke ako učiteľ? Pretože Slovensko Ťa potrebuje. Potrebuje práve tvoj talent, tvoje rozhodnutia, tvoj intelekt, tvoju maľbu. tvoju skladbu. Ty môžeš meniť Slovensko. Tvoja skladba, ktorú vydáš, môže ovplyvniť generáciu. Svojim druhom umenia môžeš ukázať Slovákom správny smer. Môžeš nám konečne otvoriť oči. Môžeš ohúriť a prebudiť politikov. Môžeš meniť názory, meniť postoje, vzťahy. Ľahko sa to píše, no ťažko koná… No Slovensko bude dovtedy krajinou obmedzených možností, pokiaľ to my budeme dovoľovať. Dovtedy budú filharmonici žobráčiť v Rakúsku na uliciach, pokiaľ si všetci neuvedomíme, že najväčší poklad máme vo svojom srdci. Že hudba sa nedá oceniť. Lebo to, čo ja vydávam zo seba pri maľbe, pri hre, tanci, to som ja, to je moje srdce. To je moja osoba. Slovensko potrebuje výchovu. Potrebuje otvorenie očí. Ukázanie smeru. A hudba môže byť jedným z prostriedkov zmeny.

 

Chceš sa mať na Slovensku lepšie pri robení umenia? Tak neutekaj, ale začni meniť srdcia ľudí svojim talentom už dnes.

 

 

A keďže na Slovensku máme kvalitných hudobníkov, ktorým záleží na osude našich detí, opýtal som sa niektorých z nich, že Prečo robiť umenie na Slovensku. Nech sa páči, tu sú ich odpovede:

 

Slovensko je malá krajina. Plná tradícií, za ktoré sa nejeden repný slovák bije do pŕs. Hovorím o katolicizme, slovenskej štedrosti, folklóre. Postupom času sa na niektoré podstatnosti zabudlo, kabáty sa otočili, niektoré oká zavreli. Globalizácia sa dotkla aj nás. Niekedy až priveľmi. Umenie je dôležité! Pri ňom vie človek odpočívať a v tej istej chvíli ľudsky rásť. Umenie je nekončiace more možností ako meniť svet. Tatiana Vaľková, scenáristka, režisérka, herečka

 

Každý človek potrebuje niekedy zažiť niečo, čo ho prenesie do iných dimenzii. Jednou z možností je umenie. Umenie ako také ma obrovskú silu obohatiť človeka o nove poznanie krásna. Či už ako interpret alebo poslucháč, napr. umenia hudby v oboch prípadoch človeka obohatí. Slovensko je krajina kde nepochybne máme dostatok kvalitných umelcov vo všetkých smeroch. Svojim talentom a pracovitosťou obohacujú ľudí, nie len doma ale aj v zahraničí. Títo ľudia si zaslúžia obdiv, pretože reprezentujú našu krajinu. Umenie je neodbytnou súčasťou každej vyspelej a kultúrnej krajiny. Buďme tou krajinou aj my. Július Illeš, filharmonista – II. husle

 

Pretože aj na Slovensku mame talenty, ktoré môžu pozdvihnúť kultúrnu úroveň tejto krajiny. Anton Fuchs, klavirista

 

Nebudem odpovedať na túto otázku objektívne a zamýšľať sa ako každý nad vymenovávaním racionálnych dôvodov, ktoré by mali vyvrátiť stanovene Prečo. Budem sa snažiť nazrieť na túto otázku čo najsubjektívnejšie. Pre mňa je umenie odkrytie alebo stvárnenie/ zhmotnenie (ťažko nájsť správny výraz) najhlbšieho vnútra človeka. To znamená všetkého toho, čím bol a je formovaný odmalička. Každá jedna okolnosť, prostredie, spoločnosť, s ktorými prišiel do styku z neho vytvorili osobitého jedinca, ktorý môže tvoriť osobite veci, nikým neopakovateľné a práve v nich sa odrazí on, jeho minulosť, všetko čo sa na neho nalepilo… A preto si myslím, že aj Slovák tvorí ináč ako Američan, Švéd či Nemec… ,a že slovenské umenie môže vytvoriť len zoskupenie ľudí slovensky zmýšľajúcich. Robme umenie na Slovensku, kde inde ak nie v krajine, ktorá nás formovala od úplných začiatkov a ukazujme tým svoju vlastnú kultúru svetu.Júlia Ajbenová, režisérka, herečka

 

(Visited 75 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *