Dnes sa spolu pozrieme na najfotografovanejší objekt vo Vysokých Tatrách. Je viditeľný už z veľkej diaľky, napr. aj z diaľnice pri obci Hybe. O aký objekt ide? Jednoznačne o skokanský mostík na Štrbskom plese. 

Skokanský mostík K120 na Štrbskom plese je jednoznačne technický unikát. Unikátnosť tohto stavebného diela spočíva už v jeho lokalite. Patrí medzi tri najvyššie postavené skokanské mostíky sveta z hľadiska nadmorskej výšky. Nachádza sa v nadmorskej výške cca 1500 m.n.m. ​V trojke najvyššie postavených sú ešte dve olympijské strediská – skokanský areál v Pragelate (ZOH Turín 2006) a Courcheveli (ZOH Albertville 1992).

Zaujímavosťou pri výstavbe mostíka bol fakt, že nájazd, teda to, po čom sa skokani na lyžiach spúšťajú dole smerom k odrazovému stolu, je 123-tonová železná konštrukcia. Na jeho zdvihnutie museli počas rekonštrukcie použiť špeciálny žeriav Demag. V republike boli dva. Najbližší žeriav bol v Ostrave, mali ho vo vlastníctve Hutné montáže. Žeriav previezli do Vysokých Tatier a bolo potrebné ho dostať hore k nájazdu po zjazdovke ale nastal problém. Žeriav by hore nevyšiel, v tom sklone mal problém s mazaním motora. Olej v olejovej vani by sa natlačil dozadu a olejové čerpadlo by nemalo čo tlačiť do motora a motor by sa zadrel. Naskytlo sa jedno riešenie. Cez ministerstvo obrany sa podarilo zohnať tri tankové ťahače, ktoré žeriav vytiahli hore.

Veža mostíka je vo výške 63 metrov. Dôkazom, že ide o unikátnu stavbu je aj fakt, že patrí medzi najvyššie stavby a to aj v porovnaní s inými legendárnymi svetovými mostíkmi, napr. Bergisel v Rakúsku, ktorý má vežu vysokú 49 metrov alebo vežou Holmenkollen v Nórsku, ktorá je rovnako vysoká ako tá na Štrbskom plese.

Naposledy sa na veľkom mostíku skákalo vo februári 1999. Odvtedy mostík nemal využitie až do 11. augusta 2018. Po dlhých 18 rokoch mostík opäť ožil a stal sa centrom unikátneho svetového podujatia Red Bull 400.

Fotogalériu a to, ako to dopadlo si môžete pozrieť tu

Na záver malá fotogaléria pohľadov na tento unikát.

(Visited 120 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *