Aktuálne platí, že žiaci sa od 3. ročníka učia povinne angličtinu. No od budúceho školského roka budú mať školáci mať  „voľnejšiu ruku „. Na výber sa im bude ponúkať napríklad francúzština, nemčina, ruština, španielčina alebo taliančinu.

„Chceme, aby rodičia, ale aj školy mali na výber. Nechceme nútiť všetky deti učiť sa angličtinu ako prvý cudzí jazyk, ale aby si mohli vybrať aj z nemčiny, francúzštiny, taliančiny, španielčiny alebo ruštiny,“ povedala šéfka rezortu Lubyová.

Podľa ministerky majú študenti horšie výsledky. Nemčina je ťažký jazyk. To, že máme horšie výsledky u študentov z maturity pripisujeme tomu, že majú na ňu neskorý nábeh.“

zdroj: pixabay.com

Dobrovoľný výber

Výber bude dobrovoľný. To znamená, že ak žiak bude chcieť angličtinu, môže si ju nechať ako prvý cudzí jazyk. Zmenu sa snažia presadiť aj zástupcovia Spoločnosti učiteľov nemeckého jazyka a germanistov Slovenska a Asociácie rusistov Slovenska. Podľa nich by mali slovenské školy v maximálnej možnej miere rozvíjať viacjazyčnosť svojich žiakov. Viacjazyčnosť prispieva k odbúravaniu etnocentrizmu, k zlepšeniu šancí mladých ľudí úspešne sa presadiť v živote, obhájiť svoje stanoviská doma i vo svete,“  dodali zástupcovia učiteľov nemčiny a ruštiny.

Problémom je, že na školách chýbajú učitelia, ktorí by tieto jazyky učili. Už teraz na niektorých z nich nemá kto učiť anglický jazyk. Šéfka školstva tvrdí, že ak nebude angličtina povinná, školám to pomôže. A pri ďalšom jazyku sa môžu rozhodnúť.

zdroj: ta3.sk
(Visited 107 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *