Veterné elektrárne sú po svete veľmi rozšírené, keďže pomáhajú generovať elektrickú energiu z obnoviteľného zdroja, ktorým je v tomto prípade vietor. Inštalácia veternej turbíny je však finančne náročná a zložitá. Nový španielsky startup však prišiel s úplne novou variantou veterných elektrární. Tieto nemajú lopatky a energiu získavajú trasením sa. 

Namiesto použitia vetra na otáčanie lopatky sa stĺpiky spoločnosti pretriasajú tam a späť z vírov vytvorených pohybom vzduchu okolo konštrukcie. Inžinieri sa snažia vyhnúť týmto silám pri navrhovaní budov a iných konštrukcií, ale Vortexová turbína využíva tento jav na osciláciu vo vetre. Zvyčajne môže byť štruktúra optimalizovaná len na kmitanie pri špecifických frekvenciách spôsobených určitou rýchlosťou vetra, ale Vortex hovorí, že pomocou magnetov upravuje turbínu v pohybe, aby získala čo najviac z rýchlosti vetra. Akonáhle začne turbína vibrovať, alternátor v základni zariadenia premieňa mechanický pohyb na elektrickú energiu. Za týmito zvláštnymi veternými turbínami, ktoré vyzerajú ako obria špargľa vyrastajúca zo zeme, stojí spoločnosť Vortex Bladeless.

zdroj: theverge.com

Lacnejšie a odolnejšie

Ale prečo nový spôsob získavania veternej energie? Vortex tvrdí, že energia vyrobená jeho turbínami bude stáť o 40 percent menej ako energia vyrobená z veterných turbín, ktoré dnes fungujú. Veľká časť tohto zníženia nákladov je spôsobená údržbou – pretože Vortex nemá pohyblivé časti ani prevody, turbíny by mali vydržať dlhšie a nebudú vyžadovať pravidelné mazanie. Jednoduchší dizajn tiež znamená, že výrobné náklady sú približne polovičné oproti tradičným veterným turbínam. Spoločnosť si uvedomuje, že je možné nasadiť viacero modelov Vortex v rovnakej oblasti. Keďže turbíny sú oproti tradičným výrazne tichšie.

Vortex pracuje na niekoľkých rozdielnych veľkostiach: najmenší model s označením „mini“ by mal byť pripravený na komercializáciu už budúci rok, zatiaľ čo väčší priemyselný model je v praxi na rok 2019. Ak sa však všetko podarí, za pár rokov budú veterné farmy vyzerať o čosi inak a ľudstvo sa opäť posunie vpred v získavaní energie z obnoviteľných zdrojov.

(Visited 204 times, 2 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *