Tento rok je na konci. A s novým rokom prichádzajú aj predsavzatia typické pre nový začiatok. Lenže väčšinou nevydržia ani týždeň. Niektorí to možno už vzdali, keď si všimli, že sa im pár rokov po sebe nepodarilo ani raz splniť si, čo si stanovili. A niektorí ešte stále tvrdohlavo odmietajú priznať, že sa to neoplatí a vytrvalo si robia zoznam vecí, ktoré si chcú splniť. A niektorí si to reálne plnia! Ale takýchto ľudí je žalostne málo. Preto prichádzam s týmto článkom, aby som vám prezradila tajomstvo, ktoré poznajú všetci úspešní ľudia v tomto smere. 

Chcete od nového roka začať cvičiť a zdravo sa stravovať? Chcete prestať fajčiť? Chcete schudnúť? Chcete sa viac vzdelávať alebo dosiahnuť úspech v škole? Chcete začať niečo mimoriadne? Cestovať? Zažiť nevídané dobrodružstvo? Nájsť spriaznenú dušu? Byť lepšou osobou? To všetko sa dá! Čítajte ďalej aby ste zistili, čo vám môže na tejto ceste pomôcť. 

Takže, čo robiť preto, aby ste si predsavzatia splnili? 

unsplash.com

1. Napíš si presný zoznam všetkého, čo chceš
Sny sa najlepšie plnia, ak ich dáte na papier. Tým si to lepšie zapamätáte a tým pádom vám to tak ľahko nevyfučí z hlavy. A aj keby náhodou vyfučalo, vždy si môžete pozrieť celý zoznam, ktorý ste si spísali a pripomenúť si, čo vás ešte čaká. A ľahšie sa vám to bude odškrtávať.

2. Zabezpečte si niečo, čo vám bude vaše ciele stále pripomínať
Pre tento rok som už videla reklamy na rôzne motivačné kalendáre a diáre, ktoré vám pri vašich cieľoch majú veľkú šancu pomôcť. Alebo to môžu byť motivačné citáty vo forme nálepiek na stenu, či obrázok niečoho, čo chcete docieliť. Je dôležité, aby ste to mali stále pred očami.
V prípade, že ste sa rozhodli cvičiť, fotka vašej vysnívanej postavy na chladničke je obrovskou motiváciou! Ak chcete prestať fajčiť, mohli by vám pomôcť značky proti fajčeniu na balkóne alebo kdekoľvek najčastejšie fajčíte.

weheartit.com

3. Zamerajte sa na to, čo chcete a nie na to, čo musíte
Veľkou chybou pri určovaní predsavzatí je to, že ľudia si stanovia to, čo vlastne nechcú. To, že by ste to mali urobiť, alebo že to dokonca musíte urobiť, nie je žiadna motivácia. Naopak, je to dosť odpudzujúce. Preto si spisujte len to, čo naozaj chcete, po čom v hĺbke duše túžite.
Zdá sa vám, že máte chaos vo svojich povinnostiach a chcete si určiť priority? Chcete lepšiu kondičku? Myslíte, že máte málo záujmov a chcete si rozšíriť svoje obzory?
Musíte prestať fajčiť, aby ste si nezničili pľúca? Musíte ušetriť viac peňazí, lebo musíte kúpiť drahé darčeky na Vianoce?
Pocítili ste ten rozdiel? Oveľa lepšie znie, ak niečo chcete. A takisto sa to lepšie plní. Vlastne si dovolím odhadnúť, že je len malé percento ľudí, ktorí ak si povedia, že niečo musia, naozaj to splnia.
Takže žiadne musím, ale chcem. Ak máte v zozname zaužívané toto slovo, zmeňte ho. Viac vás odradí, ako pomôže. Alebo to rovno celé škrtnite, pokiaľ to skutočne nechcete.

4. Urobte zo želania cieľ
Urobiť zo sna alebo želania cieľ je veľmi jednoduché. Jediné, čo je trochu ťažšie, je porozmýšľať, ako dlho vám bude trvať splnenie predsavzatia. Ak si zapíšete sny, stačí ich trochu konkretizovať a pridať dátum (prípadne aj čas). Takže porozmýšľajte, kedy presne chcete niečo dosiahnuť a potom si to zapíšte ku každému snu. A aby sme nezabudli na to konkretizovanie, chudnutie je skvelým príkladom. Ak chcete schudnúť, napísať „chcem schudnúť“ proste nestačí. Koľko presne chcete schudnúť? Ak budete chudnúť a nebudete vedieť, aká je vaša vysnívaná váha, dokedy vás to bude baviť? Je lepšie mať presný cieľ.

5. Nájdite podporu vo svojich najbližších
Je dobre, ak o vašich predsavzatiach poviete niekomu, od koho môžete určite čakať podporu. Ich neustále otázky o tom, či už ste boli na tej dovolenke, alebo či ste už schudli aspoň polovicu z toho, čo ste si stanovili, vás donútia nad tým trochu porozmýšľať a konať. Určite teda neváhajte podeliť sa o to so svojimi najbližšími.

unsplash.com

6. Urob si plán
Urobili sme zo sna cieľ, teraz je nutné, aby sme si urobili plán. Ak ste sa niekedy pokúsili cvičiť, určite ste sa stretli s pojmom cvičebný plán. Podobný plán sa dá urobiť v čomkoľvek. Musíte si len podrobne premyslieť, ako by sa dalo toto predsavzatie splniť a krok po kroku si spísať, ako sa k tomu dá dostať.

7. Vydrž a makaj na tom
Keď už máte stanovené ciele a plány k nim, ostáva vám vydržať a skutočne na tom pracovať. Ten plán ste si nerobili preto, aby ste na neho pozerali, ale na to, aby ste na ňom skutočne pracovali. Takže krok po krôčiku choďte po takejto ceste, týmto skvelým plánom a dôjdite až do konca. A hlavne sa nikdy nevzdávajte!

Všetko, čo si vaša myseľ dokáže predstaviť, dokáže aj uskutočniť.

(Visited 99 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *