Áno, je všeobecne známe, že stravovacie návyky a kvalita potravín dokážu ovplyvniť celkovú kvalitu vášho života, no v tomto prípade hovoríme o úplne odlišnom životnom štýle, až tak odlišnom, že sa mnohí z vás budú chytať za hlavu, no aj to patrí k ich odlišnostiam…

Niekedy sa môžeme na prácu sústrediť až natoľko, že úplne stratíme pojem o kvalite našej stravy a tým aj o našom zdravotnom stave. Avšak výskum dokazuje, že ľudia, ktorí jedia zdravo a aj napriek tomu, že  mnohokrát nestíhajú, zahrnú do svojho programu aj cvičenie dokážu podať o mnoho lepší výkon ako ľudia, ktorí tomu neprikladajú až tak veľkú dôležitosť.  Health Research Organization Enhancement (HERO), štúdia dokonca zistila, že ľudia, ktorí sa po celý čas stravujú zdravo majú o 25 % väčšiu šancu na to, že podajú lepší pracovný výkon. Dokonca aj jedenie len 4-5 porcí zeleniny a ovocia týždenne dokáže zvýšiť vašu produktivitu o 20 %. Super… Preto je aj Internet v súčasnosti plný rôzných tipov a receptov ako také niečo uviesť do praxe, no nie vždy to sú veci, ktoré sa stávajú stredobodom pozornosti a niektorí ľudia sa ich jednoducho rozhodnú ignorovať.

A určite neobišli aj známe osobnosti ako Steve Jobs, Warren Buffett, Mark Zuckerberg a mnohí ďalší. Aj keď v ich prípade hovoríme skôr o zvláštnosti ich stravovacích návykov, ako o zdravom životnom štýle. No očividne im ani to pri dosiahnutí ich slávy nezabránilo.

Steve Jobs

Je všeobecne známe, že zakladateľ Applu si veľmi potrpel na alternatívny životný štýl. Aj keď svoje stravovacie návyky určite volil v najlepšom presvedčení o ich blahodárnych účinkoch, radšej sa nimi príliš neinšpirujte. Jeho život zahŕňal aj obdobia, kedy jedol len vybrané druhy potravín, napríklad jablká alebo mrkvu. A nič iné. Z betakaroténu, ktorého mrkva obsahuje pomerne vysoké hodnoty, mával niekedy doslova oranžovú pokožku. Zrejme to ale nepovažoval za problém, a tak niekedy zachádzal ešte ďalej. Dlhé obdobia sa stravoval výlučne ovocím, poprípade vylúčil stravu úplne. Áno, boli aj obdobia, kedy sa jednoducho rozhodol podstúpiť hladovku, teda očistnú kúru. Rovnako rád sa vyhýbal sprche keďže bol presvedčený o tom, že vďaka jeho zdravému spôsobu stravovania sa (podstatnou zložkou jeho jedálnička boli jablká) dôjde k eliminácií jeho telesného pachu. No myslím, že k overeniu správnosti jeho tvrdenia nepotrebujete žiaden ďalší komentár.

Mark Zuckerberg

V niektorých z nás vyvolávajú predstavy, v ktorých figurujeme ako silní pravekí ľudia schopní skoliť a zdrať z kože mamuta, veľmi zaujímavé pocity. Samozrejme, niekto tie úbohé zvieratá loviť musí a ich mäso sa neskôr musí aj skonzumovať. Vlastnoručný lov je dnes koníčkom mnohých, väčšinou to ale býva len forma zamestnania. Až kým sa niekto, ako CEO Facebooku, nerozhodne z doposiaľ neobjasnených dôvodov konzumovať len zvieratá, ktoré vlastnoručne uloví. A nielen uloví – rovno podreže, stiahne z kože, zavesí za paprče, vykochá… Chápeme, byť CEO tak veľkej spoločnosti je určite stresujúce a ten nahromadený stres si treba nejako ventilovať.

Henry Ford

Jeho meno iste všetci poznáte… nie len že vytvoril revolučný Model – T a spôsobil tak revolúciu v oblasti automobilového priemyslu v Amerike – tiež sa vyznačoval zvláštnym spôsobom stravovania. Pôvod jeho úspechu o vytvorení jednej z najviac známej kultovej automobilovej značky Ford bolo jeho neustále zanietenie a premýšľanie o autách. Jeho zápal bol tak neskutočný, že sa rozhodol premýšlať o ľudskom tele ako o motore,  teda o niečom, čo jednoducho na to, aby odvádzalo skvelú prácu potrebuje kvalitné prírodné suroviny. A to bolo dôvodom prečo si namiesto klasického nákupu potravín vyberal len veci z jeho vlastnej záhrady.

Warren Buffett 

Aj keď toho svetoznámy investor v živote veľa dosiahol a momentálne sa dožíva 86 rokov, aj v ňom sa predsalen nájde štipka nostalgie. Rád si napríklad zaspomína na svoje detstvo, keď preňho peniaze, investície a filantropia ešte nič neznamenali – a keď ešte nebol tretím najbohatším mužom planéty. Preto, ako sa sám vyjadril, sa jeho strava približuje k návykom šesťročného dieťaťa. Prečo? Pretože štatisticky majú šesťročné deti najnižšiu úmrtnosť. Ťažko povedať, či ide o vtip, alebo to myslel vážne, pravdou však ostáva, že svoje tvrdenia preniesol do reality. Na raňajky si niekedy dopraje misku zmrzliny (a nič iné), čipsy svojej obľúbenej značky Utz je na kilá a denne vypije približne päť plechoviek koly. Prirodzene nejde o kolu light, najradšej má kolu cherry. Podľa neho jeho telo tvorí z jednej štvrtiny Coca-Cola. V tomto prípade však už celkom jasne išlo o vtip.

Zdroj: Inc.

(Visited 162 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *