Každý deň počúvame z médií, koľko ľudí práve dnes zlomilo zvláštne či niekedy až bláznivé svetové rekordy. Počuli ste však o týchto rekordoch, ktoré sa zapísali do našej histórie?

Jordan Romero
zdroj: csmonitor.com

1. Najmladší človek na Mt. Evereste

Trinásťročný Jordan Romero z Kalifornie sa stal celosvetovou hviezdou, keď so svojím otcom a troma šerpami zdolal najvyšší vrchol sveta. Pred ním bol držiteľom tohto rekordu Temba Tsheri, nepálsky šerpa, ktorému sa to podarilo ako šestnásťročnému. Jordan však nezaháľal, a o rok neskôr jeho meno niesli hneď dva rekordy. Zdolaním Vinson Massif v decembri 2011 sa stal najmladším človekom, ktorý zvládol vyliezť na najvyššie vrcholy všetkých siedmich kontinentov.

Robert Pershing Wadlow
zdroj: GettyImages.com

2. Najvyšší muž sveta

Najvyšší muž v histórii medicíny zomrel pred 78 rokmi, no experti veria, že ho ešte nikto neprekonal. Keď Roberta Pershinga Wadlowa z Illinois zmerali krátko pred jeho smrťou v roku 1940, meral neuveriteľných 272 centimetrov. Po jeho smrti ho pochovali v rakve, ktorá bolá dlhá takmer tri a pol metra. Na svoje dvadsiate prvé narodeniny vážil 220 kilogramov, jeho topánky boli 47 centimetrov dlhé, šírka jeho dlane bola viac než 32 centimetrov a denne skonzumoval takmer 8000 kalórií. V celej histórii ľudstva je potvrdených iba 10 rekordy lámajúcich ľudí, ktorí boli vyšší než 8 stôp(2.43 metra). Najvyšší aktuálne žijúci človek je Sultan Kösen, ktorý meria závratných 251 centimetrov.

Mary Jepkosgei Keitany
zdroj: zimbio.com

3. Najrýchlejšia maratónkyňa

Aj keď sa Mary Jepkosgei Keitany možno nezdá ničím výnimočná, rekordy by mohli byť jej druhým menom. V roku 2017 totiž prekonala najlepší čas britskej bežkyne Pauly Radcliffe, ktorá bola držiteľkou rekordu už od roku 2002. Mary sa tento úspech podaril na aprílovom londýnskom maratóne a jej čas 2 hodiny 17 minút a 1 sekunda prekvapil naozaj všetkých prítomných.

Zeus
zdroj: guinnessworldrecords.com

4. Najvyšší pes na svete

Nie všetky rekordy sú o ľuďoch – a toto pravidlo potvrdzuje aj držiteľ titulu najvyšší pes na svete. Bol ním Zeus, plemenom nemecká doga, ktorý meral 112 centimetrov až do jeho smrti v roku 2014. Tento obor patril rodine Doorlagových z Michiganu a jeho kariéra začala v momente, keď jeho majiteľ Kevin videl bývalého držiteľa titulu v televízii. Pomyslel si, že Zeus musí byť veľmi podobne vysoký, a tak sa ho pokúsil zistiť jeho výšku. “Skúšali sme ho zmerať, ale bol ako malý, bál sa metra!” Zeus bol naozaj nežný tvor a pomáhal ľuďom pomocou canisterapie. Keď sa však postavil na zadné nohy, meral ohromných 220 centimetrov, čo je viac než tretina výšky bežnej žirafy.

Jeanne Calment
zdroj: endlesshumanpotential.com

5. Najstarší človek

Jeanne Calment, ktorú raz prezident Jacques Chirac opísal ako starú mamu Francúzov, sa dožila úžasného veku 122 rokov a 164 dní. Narodila sa v roku 1875, zažila výstavbu Eiffelovej veže a raz dokonca predala farebné ceruzky Vincentovi van Goghovi. Jeanne žila veľmi aktívny život, ako 85-ročná začala so šermiarstvom a vo veku 100 rokov stále jazdila na bicykli. Keď mala 114 rokov, hrala úlohu samej seba vo filme Vincent & Ja, čím sa stala najstaršou herečkou, ktorá sa objavila na filmovom plátne. Sama povedala, že kľúčom k dlhému životu je olivový olej, portské víno a čokoláda. Keď jej na jej 120. narodeniny položili otázku, čo očakáva od budúcnosti, odpovedala, že chce, aby bola veľmi krátka. Jeanne zomrela v auguste roku 1997 z nezverejnených príčin.

 

(Visited 472 times, 3 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *