Najvyššou vežou Európy už nie je ruská Veža Federácie, ktorá meria rovných 450 metrov. O viac ako desiatku ju totiž predbehla najnovšia pýcha Petrohradu – Lachta Centrum. Tento nový architektonický skvost, s 89 poschodiami, má na svedomí ruský plynárenský gigant, Gazprom. A dokončili ho len nedávno.

Lachta Centrum sa nachádza v oblasti Lachta, podľa ktorej bol mrakodrap aj pomenovaný. Multifunkčný objekt, ktorý bude predovšetkým slúžiť na administratívne účely, začali stavať v roku 2012, pričom ho dokončili len minulý mesiac. Pôvodne mal objekt stáť v tesnej blízkosti historického centra Petrohradu, neďaleko Smolenskej katedrály, proti čomu sa vzbúrili miestni obyvatelia a zasiahlo aj UNESCO. Veža mala byť dokonca o niečo nižšia. Našťastie sa však našlo miesto v oblasti Lachta, v ktorej tento skvost teraz stojí.

Jedinečný dizajn budovy naprojektoval tím architektov RMJM, ktorý viedol Tony Kettle. Celý komplex sa skladá z piatich samostatných veží, ktoré sa mierne točia. Špička veže siaha do výšky 462 metrov, čím si zaslúžila prvenstvo. Celkovo má komplex 89 poschodí. Na samotnú konštrukciu bolo použitých približne 200-tisíc oceľových komponentov, pričom sa nezabudlo ani na bezpečnosť ľudí, ktorí navštívia tento komplex. Ten by mal vďaka jedinečnej a pevnej konštrukcii vydržať aj poškodenie jednej tretiny nosníkov a veže by nemali spadnúť.

Tento najsevernejší mrakodrap na svete sa môže pochváliť rozlohou viac ako 400-tisíc m², pričom prácu by v ňom malo nájsť viac ako 8-tisíc zamestnancov. Samozrejmosťou je 34 rýchlovýťahov, na ktoré by ste nemali čakať dlhšie ako 30 sekúnd či reštaurácia umiestnená vo výške 360 metrov. V takom obrovskom komplexe je dôležitá aj otázka parkovania. No nájsť tu voľné miesto by nemalo byť problémom. Je ich tu približne 1 800. Lachta centrum už počas výstavby priťahoval pozornosť nielen miestnych, ale i turistov. Preto ak sa náhodou rozhodnete navštíviť toto mesto, určite nevynechajte tento komplex. Podľa všetkého nie je možné si ho nevšimnúť.

(Visited 211 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *