Táto lesklá veža umiestnená v strede parku nie je iba očarujúcim architektonickým kúskom. Je to zároveň najväčší čistič vzduchu na svete a mení čínsky smog na diamanty. Je to sedem metrov vysoká kovová konštrukcia, ktorá je schopná odfiltrovať 75% škodlivých častíc PM2.5 a PM10 z okolitého vzduchu. Produkuje tým 30 000 kubických metrov čistého vzduchu za hodinu. To vytvára okolo veže bublinu vzduchu, ktorá poskytuje pre obyvateľov mesta úľavu od smogu.

Kto je autorom?

Hlavným autorom veže je holandský umelec Daan Roosegaarde. V roku 2007 založil v Holandsku štúdio Roosegaarde a spoločne sa venujú projektom, ktoré sú nielen umeleckými dielami, ale prispievajú aj k zlepšeniu životného prostredia.

Ako tento čistič vzduchu funguje?

Vzduchový filter, ktorý bol postavený ako súčasť projektu Smog Free Project spoločnosti Roosegaarde, nasáva drobné častice uhlíka zo vzduchu a premieňa ich na diamanty. Tie sa potom používajú na výrobu šperkov, ktoré sa predávajú na pomoc pri financovaní výstavby nových veží a filtračných produktov.
Podľa tvorcu veže, smog, ktorý je nahromadený vzduchovým filtrom, je ekvivalentom fajčenia 17 cigariet denne.
Navyše, využívaním iónovej technológie, veža používa veľmi málo elektrickej energie – asi rovnako ako elektrická kanvica. Elektrina, ktorú čistič vzduchu používa, však pochádza z veternej energie, takže nezaťažuje životné prostredie.

Štúdio Roosegaarde vydalo limitovanú sériu prsteňov označených ako Smog Free Ring, ktoré obsahujú stlačené častice smogu, ktoré boli odfiltrované čistiacou vežou. Symbolicky tak môžete darovať 1000 metrov kubických čistého vzduchu do miest, kde sú veže umiestnené.

 

Kde ho môžete vidieť?

Čistič vzduchu bol pôvodne nainštalovaný v Rotterdame, predtým, ako sa pred dvoma rokmi presunul do Pekingu, nasledoval Tianjin a potom minulý rok Svetové ekonomické fórum v Daliane v Číne. Roosegaarde dúfa, že čoskoro vežu presunie aj do znečistených miest v Indii.

 

Ďalšie inovácie

Okrem tejto veže sa vrámci projektu Smog Free Project začal vyvíjať aj bicykel – Smog Free Bicycle. Je to zariadenie, ktoré cirkuluje a čistí vzduch pred užívateľom tak, aby mohol na bicykli cestovať v relatívne bezsmogovej bubline čistého vzduchu.

“Peking býval ikonickým cyklistickým mestom,” hovorí Roosegaarde. “Spoločne s čínskou a holandskou expertízou zaistíme, aby bol bicykel znova nielen kultúrnou ikonou Číny, ale aj ďalším krokom k mestám bez smogu.”
„Tou skutočnou krásou je čistý vzduch, a preto by nemal byť považovaný za samozrejmosť,“ pokračuje Roosegaarde. “Smog Free Project je sériou mestských inovácií na zníženie znečistenia v mestskom meradle, bezstarostných pre starostov, ktoré zabezpečia okamžitý vplyv a trvalý účinok na mestá, ktoré trápi problém smogu.“

(Visited 208 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *