Hotel Kyjev v súčasnosti púta pozornosť nielen svojou dlhoročnou tradíciou ešte z čias predrevolučného obdobia, ale po novom aj svojím efektným vizuálom. Celý projekt má byť súčasťou streetartového festivalu, ktorý sa má konať priamo v Bratislave. V rámci neho sme už boli a stále sme svedkami jedinečných výtvorov. 

Celá fasáda tohto známeho hotela prechádzala v uplynulom týždni rozsiahlymi zmenami. Samotná maľba si vyžadovala účasť 17-tich horolezcov a trvala takmer 6 hodín. Hlavným iniciátorom je slovenský fotograf Lousy Auber. Podľa jeho slov chceli na hotely zanechať, čo možno najviac z pôvodnej farby, ak keď sa to v konečnom dôsledku možno tak nejaví. 

zdroj: streetartfestival.sk

O samotnú realizáciu bol pritom záujem zo strany organizátorov Street Art Festivalu už viac ako tri roky a ich finálny úspech si vyžiadal množstvo administratívy a technických opatrení. A keďže hotel sa nachádza v zóne okupovanej pamiatkami, povolenia potrebovali nielen od magistrátu hlavného mesta ale aj od pamiatkárov. 

Aj vzhľadom na tento fakt išlo len o mierny zásah, avšak len do takej miery, aby mohli umelcom zanechať voľnú ruku nad dielom. Aj keď sa mohlo zdať, že samotná maľba zabrala predstaviteľom Street Artu len niekoľko hodín, v skutočnosti ich to stálo viac ako pol roka úsilia, pričom finálnu podobu sa snažili zvoliť z viac ako 100-vky vizuálov. 

zdroj: streetartfestival.sk

Toto dielo však ani zďaleka nie je jediným, ktoré mohli Bratislavčania a turisti obdivovať. V rámci tohto podujatia publiku odhalia svoje veľkolepé projekty hneď viacerí zahraniční umelci. Na základe ich tvorčej činnosti vzniklo len na Kamennom námestí hneď 7 malieb a ďalšie pomaly pribúdajú aj na Jakubovom námestí.

Veľmi zaujímavá maľba – Dievča v kroji dokonca púta pozornosť  aj na medzinárodnej scéne. Bola totižto zaradená medzi TOP 100 Street Art, ktoré vznikli za posledné obdobie. 

Street Art Festival svojou invenciou púta pozornosť ľudí už 8 rokov, avšak organizátori sa stále potykajú s rovnakým problémom, ktorým sú financie. Priestor nie je ani na vyplácanie odmien pre autorov, ktorý sa na jeho tvorbe podieľali s tým, že každý rok sa ide nadoraz. 

Hotel Kyjev je zatvorený už 7 rokov, súčasným vlastníkom je firma Lordship. Tá v blízkej budúcnosti plánuje rekonštrukciu, no zatiaľ bude jeho steny zdobiť práve dielo tohto festivalu. 

zdroj: forbes.sk
(Visited 107 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *