Ako by sa s nimi vrece roztrhlo. Poslednú dobu sa na Slovensku stavajú stále nové a nové vyhliadkové veže, ktoré majú za úlohu prilákať viac turistov a ukázať im krásu Slovenska. Novej atrakcií sa čoskoro potešia aj na Šarišskom hrade. Vzniknúť tu má nová 15-metrová vyhliadka. 

Aktuálne prebiehajú na Šarišskom hrade práce. Desiatky robotníkov pracujú aj v takýchto horúcich dňoch, aby čím skôr dokončili zveľadenie objektu. V rámci ktorého vyrastie aj nová vyhliadková veža. Ide vlastne o zrekonštruovanie donjonu, ktorý schátral. Pre tých, ktorí by nevedli čo je donjon. Donjon je veža štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru.

Rekonštrukcia sa začala ešte minulý rok a dlhoočakávané otvorenie by malo byť veľkolepé, priamo na tohtoročných hradných hrách, ktoré sa budú konať už 9. septembra. Na hrade momentálne prebiehajú dokončovacie práce a dolaďujú sa posledné detaily. Novinka na Šarišskom hrade bude bezpochyby obrovským lákadlom pre turistov.

zdroj: TASR – Milan Kapusta

Donjon sa v minulosti pýšil výškou 28 metrov. Príroda je však mocná čarodejka a donjon zničili poveternostné vplyvy. Dve horné podlažia, ktoré boli súčasťou donjonu, tak dnes už neexistujú. Pri rekonštrukčných prácach bolo použité obrovské množstvo muriva. Prácu na hrade 40 robotníkom neznepríjemňujú len vysoké teploty ale aj absencia elektriny a neprítomnosť žeriavu. Pracovníci sa tak musia popasovať s ťažkými podmienkami,ktoré pripomínajú dávno minulé časy. Fascinujúce dielo však vďaka ich oduševneniu a tvrdej práci bude vysoké približne 15 metrov a poskytne návštevníkom nádherný výhľad.

(Visited 90 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *