Cestná komunikácia je pre nás v dnešnej dobe vecou, bez ktorej si náš život nevieme predstaviť. Spája nás a tie najrôznejšie kúty sveta, skrátka uľahčuje nám možnosť cestovať z bodu A do bodu B. No práve pre zvieratá predstavuje úplne iný výzvu a tomu adekvátne nebezpečenstvo. 

Len v spojených štátoch amerických sa odhaduje, že kolízie spôsobené medzi vozidlom a zvieratami predstavujú škody 8 miliárd dolárov ročne. Jednoducho ako všetko ostatné… nezapadajú do prírodného prostredia a človek zvieratám nedal žiadnu možnosť výberu. Až doteraz…

Vďaka novovzniknutým pasážam budú mať možnosť zvieratá bezpečne prechádzať cez cestu. Tieto mosty sú pokryté prírodnou vegetáciou, aby zachovali prirodzené biotopy zvierat a umožnili im ničím nerušený prechod cez preplnené cesty. 

Podobné mosty pre zvieratá vznikli v 50. rokoch vo Francúzsku a v súčasnosti sú populárne po cleej Európe. Holandsko ich má 66, vrátane najdlhšieho premostenia tohto typu na svete. Natuurbrug Zanderij Crailoo je viac ako pol míle dlhý a prepája dokonca viaceré krajiny. 

Za posledných 30 rokov sa myšlienka rozšírila do iných častí sveta, ako je napríklad Severná Amerika. Napríklad Banff National Park zahŕňa viacero takýchto prechodov. 44 z nich zabezpečilo doposiaľ bezstarostný prechod viac ako 150 000 zvieratkám. Mosty majú tie najrôznejšie tvary, veľkosti a vegetáciu podľa daného druhu zvierat s najväčším výskytom. 

Škálovateľný nadjazd v Austrálii pomáha 50 miliónom červeným krabom pokračovať v ich migrácii. Ďalej vo Washingtone vedie špeciálny lanovkový most, ktorý pomáha veveričkám prekonať prechod rušným mestom. 

Tento svetový unikát nielen že uľahčujú pechod zvierat po celom svete, no zároveň znižujú celkovú nehodovosť a dopravné zápchy na cestách. Za nás veľmi užitočné riešenie… kedy sa niečoho podobného dočkáme aj na Slovensku? 

zdroj: insh.world
(Visited 130 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *