Ak vám je meno Miloš Forman známe, učrite patríte medzi ľudí, ktorí vedia oceniť naozajstný filmový skvost. Medzi jeho najznámejšie práce patria Prelet nad kukučím hniezdom a Amadeus, za ktoré dostal dvoch Oscarov, ale aj Hoří, má panenko alebo Lásky jedné plavovlásky.
Tento najslávnejší československý filmár, ktorý veľkú časť svojho života strávil v USA, však náhle zomrel v piatok 13. apríla.

Miloš Forman
zdroj: Kinobox.cz

Zo srdca Európy až za oceán

Miloš Forman sa narodil 18. februára 1932 v českom meste Čáslav do rodiny hotelovej vedúcej Anny a učiteľa Rudolfa. Jeho biologickým otcom bol však známy pražský architekt Otto Kohn, no Miloš Forman sa o ňom dozvedel až po vojne. Ako veľmi mladý osirel po tom, čo oboch jeho rodičov zatkli. Vyštudoval na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení, kde už počaas štúdia pôsobil ako asistent Alfréda Radoka.
V Československu do roku 1968 spoločne s Miroslavom Ondříčkom natočil niekoľko úspešných snímkov, ako napríklad Černý Petr či Hoří, má panenko.
Najväčšej slávy sa mu však dostalo až v momente, keď počas normalizácie na konci 60. rokov legálne emigroval do USA. Tam naďalej pokračoval vo svojej tvorbe a spolupracoval s rôznymi českými filmármi.
Silne „formanovský“ prvý americký film Taking Off bol ocenený prvou cenou poroty na festivale v Cannes, ale komerčne neuspel.
Významný úspech dosiahol však veľmi skoro, už po troch rokoch, keď v roku 1974 verejnosti predstavil adaptáciu románu Kena Keseyho Prelet nad kukučím hniezdom. Tento film dokonca americká Akadémia filmových umení a vied ocenila piatimi Oscarmi – vrátane ceny za réžiu a najlepší film. Jeho ďalší film, Amadeus, získal osem Oscarov, vrátane cien v oboch hlavných kategóriách.

Posledné roky

31. januára 2007 bol v Prahe v Slovanskom dome slavnostne uvedený jeho film Goyove prízraky, aj za účasti Natalie Portman a Javiera Bardema.
V apríli 2007 malo v Národnom divadle premiéru nové naštudovanie jazzovej opery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka, ktoré spolurežíroval so svojim synom Petrom Formanom.

Svoje posledné roky strávil za oceánom, pretože kvôli svojim zdravotným problémom nemohol cestovať. Česko tak naposledy navštívil pred siedmimi rokmi.
Slávny režisér zomrel vo veku 86 rokov v americkom Connecticute v piatok po krátkej chorobe, obklopený svojimi najbližšími.

 

(Visited 96 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *