Miliardár Ray Dalio je stelesním nádherného príbehu s úspešným koncom. Svoju spoločnosť si založil v iba dvoj-izbovom byte. Celý život bol považovaný za všedné dieťa a podpriemerného študenta. Dnes má však narozdiel od neprajníkov na konte miliardy o ktorých sa mnohým ani nesnívalo, a je z neho majiteľ spoločnosti „Bridgewater“, jednej z najväčších a najvýkonnejších firiem sveta. Celkom dobré na chlapca bez talentu, nie?

Podľa Raya stojí každému človeku v úspechu iba jedna jediná mentálna prekážka, ktorá je však zakorenená tak hlboko v mysli, že je naozaj veľmi ťažké ju prekonať. To samozrejme neznamená, že to nie je možné.

Aké je teda jeho tajomstvo úspechu?

Daliova rada je:  byť radikálne otvorený novým veciam. Tvrdí, že dobré rozhodnutia nie sú vždy tie, ktoré potvrdzujú to, čomu už veríte, že je pravda.

Dobré rozhodnutie je to, čo je objektívne pre vás a pre vašu spoločnosť najdôležitejšie a najlepšie. A ako teda zistiť, čo je najdôležitejšie? Jednoducho. Ľudia majú jednu veľmi dôležitú vlastnosť – na ktorú, zdá sa, často krát zabúdajú. Ľudia dokážu skúmať. Dokážu preskúmať nové názory a možnosti.

Ak sa ľudí opýtate, či sú otvorení novým možnostiam, s istotou v hlase a hrdosťou v tvári vám povedia, že sú. Bohužiaľ, nie vždy to je pravda, práve naopak. Ľudia veľa krát zatvárajú oči pred novými vecami. Neskúmajú a nezachovávajú si otvorenú myseľ.

unsplash.com

Poďla Dalia, toto je niekoľko spôsobov, ako zistiť, či ste otvorení novým veciam:

  • Ľudia so zatvorenou mysľou nedovolia, aby ich sa ich nápady ešte ďalej rozvíjali. Naopak, tí s otvorenou mysľou sú radi, ak niekto s nimi nesúhlasí, pretože len tak sa dokážu posúvať smerom vpred.
  • Ľudia so zatvorenou mysľou vykonajú unáhlené závery podľa seba – bez toho, aby sa opýtali na názor niekoho iného. Ľudia s otvorenou mysľou vedia, že nie sú dokonalý a môžu sa mýliť, a preto sa vždy pýtajú.
  • Ľudia so zatvorenou mysľou sa viac starajú o to, aby boli v očiach ostatných pochopení a najlepší, namiesto toho, aby sa snažili pochopiť ostatných. Ľudia s otvorenou mysľou robia pravý opak.
  • Ľudia so zatvorenou mysľou nemajú žiadnu pokoru. Na druhej strane, ľudia s otvorenou mysľou pristupujú ku všetkému s možnosťou, že aj oni sa môžu pomýliť a sú ochotní si tieto chyby priznať.

Ako to zlepšiť ? Aký je prvý krok?

Ray Dalio tvrdí, že prvý krok je rozpoznať v sebe tieto črty. Ale, buďte k sebe naozaj úprimní, nemá cenu sa klamať. Patríte k ľuďom s otvorenou mysľou alebo skôr k tým druhým?

Ak aj patríte k tej druhej skupine, všetko sa dá napraviť. Ako sme spomínali na začiatku tohto článku, nič nie je nemožné a každý človek sa môže vypracovať, aby bol otvorený novým nápadom.

Aký je druhý krok?

Fajn, teraz, keď už vieme, ku ktorým ľuďom patríme, je čas sa začať pomaly meniť v človeka, ktorý je otvorený novým veciam. Ako?

  • Ľudia. Obklopujte a stretávajte sa s ľuďmi, ktorí majú otvorenú myseľ. Poznáte citát: „Taký si, s kým si?“ Tu to platí dvojnásobne.
  • Nebojte sa učenia. Ľudia, ktorí sa chcú učiť sú víťazi. Ľudia, ktorí sa učiť tvrdohlavu odmietajú sú porazení. Nemáme na mysli memorovanie ako na základnej škole. Učiť sa znamená, priznatiť si chybu a pracovať na tom, aby sa viac neopakovala.
  • Priznajte si, že neviete všetko. Nikto nie je dokonalý. Vážne. Ak niečo neviete, priznajte sa. Pretože, pamätajte si: hľadáte tú najlepšiu odpoveď na svete, nie najlepšiu odpoveď, ktorú si viete dať vy sami.
  • Nechajte svoje ego v úzadí. Ach to naše nešťastné ego. Ego dokáže niekedy narobiť viac škody ako osohu. Nechajte ho radšej v ústraní a nedajte sa ním manipulovať.

Nakoniec nám neostáva nič iné, než zaželať vám veľa šťastia na vašej ceste za úspechom.

unsplash.com

zdroj: thepowerofideas.ideapod.com

(Visited 76 times, 1 visits today)

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *